Yukarı Çık
Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden kadına şiddete hayır!
26 Kasım 2019 Salı 15:19:12
273 kez okundu.
‘Şiddete uğrayan değil şiddet uygulayan utansın’

 

Haber / Esin KAYA

 

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi, Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeni ile hazırlamış oldukları etkinlikle  Cevdet Aydın Parkı’nda üyeler ve STK’lar ile bir araya geldi. 

Kent Konseyi Kadın Meclisi, İbrahim Yıldız Spor Salonu sahipleri ile paydaş oldukları 'biz kendimizi savunuruz' projesi ile  ulusal anlamda farkındalık yarattılar. Basit hamleler ile şiddetin en azından bir kısmını nasıl savuşturabileceklerini kadınlara öğrettiler. Halka açık olarak yapılan etkinlikte Göksel Er ve İbrahim Yıldız, kadınların şiddet görmediği bir dünyada yaşamak istediklerini ve bunun içinden her zaman ellerini taşın altına sokacaklarını belirttiler.

Kadın Meclis Başkanı Nurten Anıl ise şu konuşmayı yaptı: “Sizlerle akşam karanlığında bir araya geldik. Çünkü biz karanlıklara ışık olmak için bir arada ve buradayız. Bizler kadın-erkek ayrımı yapmadan birlikte yaşamayı öğrenirsek dünya aydınlık ve yaşanabilir bir yer olur. Kadına yönelik şiddet  tüm gelişmelere rağmen ekonomik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın gerek uluslararası gerekse ulusal olmak üzere evrensel bir sorun olmaktadır. Yani kadına yönelik şiddetin coğrafyası yoktur. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün tarihçesine baktığımızda insanlık suçu ve insanlık ayıbı ile karşı karşıya gelmekteyiz. 25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğü karşı mücadele eden üç kız kardeş olan Mirabel kardeşlerin cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Kardeşlerin cesetleri bir uçurumun kenarında bulunulmuş ve bir kaza sonucunda öldükleri söylenmesine karşılık gerçek sebep bu değildir. Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için mücadele ettikleri için pek çok kez hapsedilip zülme uğramışlardır ve son olarakta 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkence ile vahşice katledilmişlerdir. 1981’de Dominik Cumhuriyeti'nde toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak kabul edildi. Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler sonucunda Birleşmiş Milletler, 17 Aralık 1999'da 25 Kasım'ın Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü olarak benimsenmesine karar verdi. Hayatlarını kaybeden yüzlerce, binlerce, onbinlerce, 100 binlerce kadın olmasına karşın dünyada kadın hakları konusunda iyi anlamda yol kat edilmemiştir. Kadına yönelik şiddetin şiddeti artmakta, kadına yönelik şiddet insanlığın kanayan yarası olmaktadır. Kadına karşı yapılan bütün ayrımcılığın önlenmesi gerekmektedir. Politik, sosyal, ekonomik, kamusal ve kültürel alanlarda eşit haklara sahip olmalıdır kadınlar. Hayatlarını hakları olan sebepler nedeniyle kaybetmektedirler. 324 günde 302 kadın öldürüldü. Bunlar aille üyesi, eski koca, sevgili veya kocası. 532 kadına şiddet uygulandı. Şiddet uygulayan erkeklerin %53'ü eski koca, koca ve sevgili. Kadınların %64'ü kocası ve sevgilisi tarafından öldürülmüştür. Bunların %49'u ateşli silahla öldürüldü. Her 100 kadından 97'si şiddete maruz kaldı. Şiddet türlerine gelince; ekonomik, sözlü, psikolojik, fiziksel, cinsel ve mobing olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysaki toplumun yarısını oluşturan kadın diğer yarısını da doğurmaktadır. Çocuklarımızı kadın-erkek ayrımı yapmadan cinsiyetçi yaklaşmadan yetiştirmeli, önce insan olma bilincini verirken vicdanlı merhametli olmayı öğretmeliyiz. Şiddete uğrayan değil şiddet uygulayan utansın. Sevgi ve saygının hakim olduğu barışçıl ve cinsiyetçi olmayan bir dünya diliyoruz. Ulu Önder Atatürk'ün dediği gibi 'dünyada her şey kadının eseridir erkekler'.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı