Yukarı Çık
Yılda 500 ton çilek, 15 ton ceviz toplanıyor
25 Kasım 2019 Pazartesi 17:12:35
417 kez okundu.
Ürün çeşitliliği ile adından sık söz ettiren Sermayecik Köyü, Yalova’nın tarımına büyük katkı sağlıyor. Muhtar Adem Gençtav, ”Sermayecik Köyü ceviz rekoltesinde 15 tona, çilek rekoltesinde ise ceviz üretimi 500 tona ulaşıyor” dedi.


 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Sermayecik Köyü Muhtarı Adem Gençtav, Sermayecik Köyü’nde her dönem üretimin artarak devam ettiğini söyledi. Çilek, fasulye, fındık, erik, kiraz, kızılcık gibi ürün çeşitliliği bulunan Sermayecik Köyü ceviz rekoltesinde 15 tona, çilek rekoltesinde ise ceviz üretimi 500 tona ulaşıyor. Köyde ceviz üretimini artırmak üzere köy tüzel kişiliği tarafından 70 dönümlük bir araziye 1200 adet ceviz fidanı dikildi. Dikilen cevizler 5 yıl sonra ürün vererek hem köyün hem de Yalova’nın ekonomisine büyük katkı sunacak. 

‘Marmara’da ne yetişiyorsa hepsi Sermayecik’te var’..

Köydeki üretimden bahseden Muhtar Gençtav, “Ceviz fidanı ekilen 70 dönümlük arazi oldukça verimli ve büyük bir alanı kaplıyor, bu üretim ile birlikte köy tüzel kişiliğine 200 bin TL’lik gelir sunulacak. Demek oluyor ki, Sermayecik Köyümüze ciddi bir yatırım olacak. Ceviz fidanlarını köyün atıl durumunda olan arazilerini dönüştürerek değerlendirmek istedik. Bunun dışında mevcut ceviz ağaçlarına yandal verimi yüksek aşılama yaptık. Mevcut ceviz ağaçlarından 15 ton ceviz hasadı veriyoruz. Burada yetişen ceviz Yalova’nın bölgelerine gidiyor. Marmara Bölgesi’nde ne yetişiyorsa, hepsi Sermayecik’te var. Marmara Bölgesi’nde olan her şey burada üretiliyor ve ticareti yapılıyor. Köyümüzde yılda 450-500 ton çilek üretilmektedir. Sermayecik çileği, tadı kalibresi, verimi, raf ömrünün uzun olması gibi özellikleriyle marka olup, yoğun talep görmektedir. Çilek ve ceviz üretiminin yanında kiraz, kızılcık, fasulye, erik ve fındıkta ticari olarak üretilmektedir. Toprağı verimli ve daima üretim devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı