Yukarı Çık
ARACI YOK, ALICI DA YOK!
25 Kasım 2019 Pazartesi 15:58:17
3493 kez okundu.
ÜRETİCİ PAZARI TÜKETİCİSİNİ BEKLİYOR!

BU PAZARDA HER ŞEY ORGANİK!

 

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ziraat Odası girişimleriyle kurulan Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı, Armutlu'dan Altınova'ya kadar tüm köylü üreticileri aracısız bir araya topluyor. Adnan Menderes Mahallesi'nde kurulan Köylü Pazarı'nda tüm ürünler tamamen organik. Yalova'nın köylerinde üretilen ürünlerin satışının yapıldığı pazarın en büyük özelliği de halden gelen malların olmaması. Üretici pazarları yerel gıda üretimini teşvik etmenin yanı sıra çiftçiye ek gelir, tüketiciler için de taze ve uygun fiyata alışveriş imkânı sağlıyor. Ayrıca kırsal ekonomilerin canlanmasına da önemli katkıları bulunuyor. Köylü pazarı ucuz olduğundan taleplerin de çok olması bekleniyor.

'Halden gelen mal yok'..

Artık üreticiye el verme zamanının geldiğini ve bu pazarlarda bulunan ürünlerin organikliğinin tartışılamaz olduğunu söyleyen Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı kurulmadan önce yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer vermişti: "Bu pazarlarda bulunan ürünlerin organikliği, kimyasal olmayışı, tazeliği tartışılamaz. Bu pazarların en büyük özelliği ise halden gelen mal olmayacak. Üreticilere bunu sattırmayacağız. Bunun denetimlerini de oda olarak zabıtalar ile birlikte yapacağız. Yalova 3 büyük metropol arasında hala ayakta duran, üretime devam eden bir şehir. Burada tarım olmazsa olmaz. Bu pazaryerleri iyi bir üretici pazarı olacak. Ayrıca bu konuda köy muhtarlarımıza da çok iş düşüyor. Üreticiye el verme zamanı geldi."

 

Üreticinin memnun olduğu, tüketicinin ise yerini henüz bilmediği pazarda bulunan esnafla bir dizi röportaj yaptık. Sizler için sorduk, pazarcılar cevapladı:

Hüseyin Küçükaltınbaş: "Üretici Pazarı'ndan memnunuz. Ama tam bir oturmuşluk yok. Halk henüz bu pazarı bilmiyor. Bu pazar için Sermayecik köyünden geliyorum. Çilek üretimi ile uğraşıyorum. Çileğin kilosu şu anda 10 TL civarı. Biz memnunuz, vatandaş da memnun. Ama bu pazarda herkes malını bitirip evine gidemiyor. 2 kasa çilek getiriyorsak akşam bir kasasını toplayıp götürüyoruz. Bu pazarda herkes kendi ürünlerini değerlendiriyor. Dışarıdan bir üretici de yok burada. Herkes Yalova'nın köylerinden geliyor. İnşallah daha iyi olur."

Sezai ve Bedriye Berik: "Biz Çukurköy'den geliyoruz. Satışlar iyi olsun diye uğraşıyoruz. Devam etmeye çalışıyoruz en azından. Pazarın kurulmasından memnunuz. Ürünlerimizi değerlendirmek açısından memnunuz. Biraz tanıtım konusunda sıkıntı var. İş olmuyor. Yeni bir pazaryeri olmasından dolayı da olabilir. Biraz zaman geçse oturmuşluk olur. Akşama kadar 2-3 kilo armut ya satıyoruz ya satmıyoruz. Bu pazar zaman ilerledikçe daha da iyi olabilir. Hayırlısı olsun. Bekleyeceğiz artık."

Sait Gürel: "Gacık köyünden geliyorum. Bu pazar üreticiden tüketiciye direk geliyor. Artık milletin üreticiye inancı kalmadığından ve parası olmadığından köylüler de çok mağdur oluyor. Ürettiğini de satamıyor. Köylünün elinde her şey var ama satılmıyor. Tezgahımda kalan malları eve götüreceğim. Bir ara ıspanağa leke atıldı. Kilosu 15 TL'ydi. Elde kaldı;  1 TL'ye düştü. Satışlarımız burada çok berbat. Pazarın kurulmasından çok memnunuz elbette. Direk olarak üreticiden tüketiciye geliyor. Aracı yok. Aracı olmadığı gibi alıcı da yok. Devlet devamlı teşvik etmek için fidan veriyor. Güzel yetiştirilmesi sağlanıyor. Ama tüketmek için de yer yok.  Mesela Trabzon hurması her tezgahta var ama tüketen yok. Üretmek için teşvik veriliyor ama tüketmek için bir çare yok."

Ayşe Bal: "Şimdilik tam memnun değiliz. Bu pazarı henüz bilen yok. Müşteri gelmiyor. Bu pazar aracısız pazar. Direk üreticiden tüketiciye giden bir pazar ama bilen yok. Zamanla olacak inşallah. Sabırla bekliyoruz. Yaklaşık 2,5 aydır falan burada açıyoruz tezgah. Kadıköy'den bu pazar için geliyorum. Tezgahtaki ürünlerin hepsi kendi ürünlerim."

İrfan Demir: "Kaziyeme köyünden geliyorum. Satışlardan hiç memnun değiliz. Getirdiğimiz malı geri götürüyoruz. Kalan malları da çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Aracı da alsa malı bizi borçlu çıkarıyor bu sefer. Çöpe gitsin daha iyi. Bu pazarın biraz tanıtımı olması gerekiyor. 2,5 aydır buradayız. Hareket yok. Saatte bir müşteri geliyor. Bir tane kıvırcık alıyor gidiyor. O da 1 TL zaten."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı