Yukarı Çık
EMEKLİ ÖĞRETMENLER BİR ARAYA GELDİ
24 Kasım 2019 Pazar 16:53:14
264 kez okundu.
Yalova Belediyesi 24 Kasım’da emekli öğretmenleri bir araya getirdi.


 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Yalova Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolasıyla Uygulama Oteli’nde emekli öğretmenler için kahvaltı programı düzenledi. Organizasyon, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanı Nur Koçak, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı temsilen Başkan Vekili Zekiye Tanıl, Belediye Başkan Yardımcıları Hatice Öncü Yürekkorkutan ile Hamit Kutlu ve çok sayıda emekli öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

‘Öğretmenler Günü Kutlu Olsun’..

Programda söz alan Yalova Belediye Başkan Vekili Zekiye Tanıl, şunları söyledi: “Öğretmenlik; çekilen zahmetlerin ve bu zahmetler esnasında dökülen kutsal alın terinin lezzetini tatmış kişilerin mesleğidir. Atatürk’ün gözünde öğretmenler, bir milletin geleceği olan yeni neslin emanet edildiği kutsal mabetlerdir. ‘Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım, Türk öğretmeninin toplumdaki önemini ve değerini belirtmek, öğretmenler ve öğrenciler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını güçlendirmek, emekli öğretmenleri saygıyla anmak, öğretmenlik mesleğine yeni atanan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliğinin bilincini uyandırmak amacıyla 1981'den bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. 24 Kasımlarda, öğretmenler ve öğretmenlik mesleğine yönelik övgü dolu sözlerin söylenmesinin anlamı ve önemi büyüktür. Öğretmenlerimize hak ettikleri saygıyı göstermek, haklarını teslim etmek kadar, sorunlarına eğilmek, karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek, çözüme yönelik çabalarda bulunmak hepimizin görevidir. Öğretmenlerimizi, sorunlarla boğuşmayan, motivasyonu ve mesleki tatmini yüksek, ekonomik endişeler taşımayan düzeylere ulaştırmak da bunlardan bir kaçıdır. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken tüm öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, ebediyete göç eden öğretmenlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.”

‘Bizler şanslı öğretmenleriz’..

Milletvekili Özel, “Ben 30 yıl öğretmenlik yaptım deyince herkes ne kadar çok diyor. 30 yıl öncesine baktığımda ne kafam bu kadar beyaz, ne de vücudum bu şeklindeydi. Sizlerde böyle değildiniz. Öğretmen bu toplumun lideridir. Her öğretmenler gününde öğretmenlere övücü çok güzel şeyler söylendi. Yeni bir nesil yaratmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk önce köy enstitüsünü kurdu. Bizler şanslı öğretmenleriz. Ben değerli öğretmen kardeşlerimin, sizlerin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

97’lik öğretmen salonu duygulandırdı..

70 yıldır Yalova’da yaşamakta olan 97 yaşındaki Öğretmen Abdurrahman Gezer, “Köy enstitüsüne gittiğim ilk gün geldi gözümün önüne. Babamın imamlık yaptığı köyde yalınayak sokakta oynarken, bir cip geldi köyümüze. Babama dedi ki, ‘bu çocuk senin mi.’ ‘Evet’ dedi. ‘Bu çocuğu ver öğretmen yapayım’ dedi. Savaştepe köy enstitüsünün müdürüymüş. Babam Atatürk’ün zamanında imamlık yapmış bir insan. Babam bana müsaade etti. ‘Hadi oğlum’ dedi ‘bu beyle git.’ Çıkardı bana 5 lira verdi. Cipe bindim, doğru Savaştepe’ye öğretmenlik hayatım öyle başladı. Saygıdeğer, öğretmenlerim sizleri gerçekten çok seviyorum. 97 yaşında bir öğretmen olarak şuan yaşadığım duyguları tarif edemem. Duygularımı anlatmış oldum sizlere. Tekrar sizlerin saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü candan kutluyorum. Allah ömrünüzü uzun etsin. Ben 97 yıl yaşındayım, sizin ömrünüz 100’ü geçsin” temennilerinde bulundu.

Program sonunda Atatürk’ün kentinde yeşeren Atatürk çiçekleri değerli öğretmenlere hediye edildi.  

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı