Yukarı Çık
ÖĞRETMENLİK DEĞERLİ OLDUĞU KADAR KUTSALDIR!
24 Kasım 2019 Pazar 16:52:51
248 kez okundu.
24 Kasım Öğretmenler Günü, Yalova’da coşku ile kutlandı. Emekli öğretmenlerin hizmet şeref belgesini aldığı programda, mesleğe yeni başlayan öğretmenler de öğretmenlik yemini ettiler. 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

24 Kasım Öğretmenler Günü, Yalova’da düzenlenen törenle kutlandı. Program, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda çelenk sunma töreni ile başladı. Daha sonra program Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti. Programa; Vali Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Zekiye Tanıl, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Mustafa Bakçepınar, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, kurum müdürleri siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda öğretmen Burcu Arslankılıç tarafından emekli öğretmenler adına bir konuşma yapıldı.

‘Milletleri kurtaran yalnızca ve ancak öğretmenlerdir’..

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahseden İl Milli Müdürü Ali Tosun, “Dünya tarihinin en kutsal ve en kadim mesleklerinden biri olan; sabır, hoşgörü ve fedakarlığın en derin hissiyatta yaşandığı öğretmenlik mesleğinin en anlamlı günü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Hayatımızın esas gayesinin iyi insan yetiştirmek, gönüller fethetmek olduğunu, kalbine giremediğimiz öğrencinin beynine asla giremeyeceğimizi, öğretmenliğin maddi kazançtan daha ziyade, manevi bir kazanç olduğunu unutmamız gerekir. Öğrencilik dönemlerimizi hatırlayalım, hayatımıza yön veren öğretmenlerimizin aklımızdan önce gönlümüze girdiğini gayet iyi biliyoruz. Aynı teshiri bugünün çocuklarına yapacak olan siz değerli öğretmenlerimizdir. Bin yılı aşkın devlet geleneğimizden aldığımız güçle bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu doğrultusunda mutlu çocuklar ile güçlü Türkiye’yi inşa etmeye var gücümüzle çalışacağız. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milletleri kurtaran yalnızca ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet adını alma yeteneğini kazanmamıştır” diyerek milletlerin tarihinde öğretmenin önemine vurgu yapmıştır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ‘Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ diyerek öğretmenin önemini vurgulamıştır. Sevgili öğretmenlerim, göreviniz çok ağır. Sizlere emanet nesilleri vereceğiniz nitelikli eğitimle vatanını, milletini, bayrağını seven, iyiliği ve güzellikleri yaşayan, ahlaklı bireyler olarak yetiştireceğinize inancımız tamdır. Bu vesileyle mesleğine kendini adamış, öğrencilerini en büyük eseri gören değerli öğretmenlerimi sevgi ve muhabbetle selamlıyor, başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş şehit öğretmenlerimizi, tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Yemin edildi, hizmet belgeleri verildi..

Konuşmaların ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi. Göreve yeni başlayan öğretmenler de öğretmenlik yemini ettiler. Ayrıca, okullar arası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediye takdiminde bulunuldu.  Program öğrenciler tarafından hazırlanan tiyatro gösterisiyle sona erdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı