Yukarı Çık
'Okullarımız sağlam!'
13 Kasım 2019 Çarşamba 11:28:57
776 kez okundu.

Vali Muammer Erol ve Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, Yalova'da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi

 

Yalova'da eğitim anlamında önemli projelere imza attıklarını ifade eden Müdür Tosun, 45 bin öğrenciyle okullaşma oranını Türkiye'nin ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Deprem konusuna da değinen Ali Tosun, Yalova'da yıkılacak bir okulun bulunmadığını ve riski olan okullarda da güçlendirme yapılacağını söyledi.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Valisi Muammer Erol ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, Yalovalı basın mensuplarıyla Uygulama Oteli'nde bir araya geldi. İlk defa bu yıl 1 haftalık 1. ara tatilin yapılacağını söyleyen Müdür Ali Tosun, velilere ve öğrencilere yönelik etkinliklerin düzenlendiğini söyledi. Okullarda depreme dayanıklılık testlerinin yapıldığını ve yıkılacak herhangi bir okulun bulunmadığını söyleyen Tosun, bazı okullarda güçlendirme çalışmalarının yapılacağını da sözlerine ekledi.

'45 bin 585 öğrenci var'..

Müdür Tosun, "Yalova’da her yıl öğrenci sayımız yüzde 8 oranında artıyor. 45 bin 585’e ulaşmış durumdayız. Anaokulunda 5 bin 12, ilkokulda 14 bin 160, ortaokulda 14 bin 565, lisede 11 bin 848 olmak üzere toplamda 45 bin 585 öğrencimiz bulunuyor. Yalova’mızda resmi 151, özel ise 48 okulumuz bulunuyor. Bakanlığımızın her ilde özel okul oranını yüzde 12’ye çıkarma hedefi var. Bizde bu oran yüzde 10 civarında. Bu hedefe giderek yaklaşıyoruz. Okul öncesi eğitim oranımız yüzde 90. Türkiye ortalaması ise yüzde 68’de. İlkokul okullaşma oranımız yüzde 97, Türkiye geneli yüzde 91. Ortaokulda okullaşma oranımız yüzde 97, Türkiye geneli 93. ortaöğretimde okullaşma oranımız ise yüzde 88, Türkiye geneli ise bu rakam yüzde 84’lerde. Tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranı Türkiye ortalamasının üstündedir. Özellikle okul öncesi 5 yaş grubunda okullaşma oranı son 3 yılda hızla artmıştır. Bu artış Yalova’da Türkiye ortalamasının 32 puan üstünde gerçekleşmiştir" dedi.

Eğitimde önemli yatırım..

Devam eden projeler hakkında da bilgi veren Tosun, "Özel Eğitim Kampusu, Yalova'nın prestij projelerinden bir tanesidir. Diğer illere örnek teşkil eden bu kampus, Yalova'nın en önemli eğitim yatırımıdır. Özel Eğitim Kampusumuzun yanında Adnan Menderes Mahallesi’nde ‘Merkez Anaokulu’ projemiz var, yine aynı mahallede ‘Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ projemiz var. Çiftlikköy’de ‘Sultaniye Anaokulu’ projemiz bulunuyor. ‘Rehberlik Araştırma Merkezi’, ‘Anadolu İmam Hatip Lisesi Külliyesi’ projeleri var. Bunun yanında proje aşamasında eğitim yatırımlarımız da bulunuyor" diye konuştu.

'Okullarımız sağlam'..

Yalova'da okulların sağlam olduğunu ve birkaç okulda güçlendirme yapılacağını söyleyen Müdür Tosun, "Yalova’da 151 okuldan 102’si Marmara depremi sonrası yapıldı. Geçtiğimiz hafta Bakan Yardımcımızla tüm illerin, özellikle deprem bölgesinde bulunan illerin okullarının durumları masaya yatırıldı. Bununla ilgili çalışmalar da görüşüldü. Yalova’da 151 okulumuz var. Bunun 102 tanesi Marmara depreminden sonra yapıldı. Geriye kalan 49 okulumuzun 30 tanesi deprem sonrası güçlendirmesi yapılmış. 19 tanesi ise güçlendirmeye gerek olmadığından işlem yapılmamış. Bu 19 okulumuzla ilgili biz testlerini yaptırdık. Her ihtimale karşı tekrar güçlendirilmesi gerekenlerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu yıl içinde birkaç okulumuzla ilgili güçlendirme çalışmasına başlayacağız. Deprem sonrası yapılan ama yine de eksikliği olduğunu düşündüğümüz okullarla ilgili de bakanlıkla bir çalışma yapacağız ve bu konuda bir yol haritası belirleyeceğiz. Birçok ilde yıkım kararı alınan okullar var ancak bizim ilimizde yıkım kararı alınan okul yok. Sadece güçlendirme çalışmaları yapılacak. Özel okullarımızın birçoğu deprem sonrası yapılmış. Onlardan deprem dayanıklılık testleri isteniyor. Bunu sağlayamayanlar zaten okulu açamıyor" ifadelerine yer verdi.  

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı