Yukarı Çık
 DOĞANIN EZGİSİ, ÇATALDAĞ’DA ZİRVE YAPTI
31 Ekim 2019 Perşembe 15:32:50
941 kez okundu.

 

Cumhuriyetin 96. yılı anısına Mustafa Kemal Paşa’da zirveye çıkan Yalovalı doğaseverler, “Doğaya ayak izinden başka şey bırakma, fotoğraftan başka bir şey alma” dediler.

Haber / M. Ali CANTÖRÜN

 

Yalova’da yıllardır etkinlikler düzenleyen Doğanın Ezgisi Gezi ve Aktivite Grubu, 328. aktivitesini Mustafa Kemal Paşalı doğa gönüllüsü, mağaracı ve dağcı Alim Ölmez rehberliğinde ‘Cumhuriyet Bayramı, Çataldağ Doğa Yürüyüşü’ olarak Mustafa Kemal Paşa’da gerçekleştirdi.

44 kişilik Doğanın Ezgisi grubu, 27 Ekim 2019 günü Mustafa Kemal Paşa’ya gitmek için erken saatlerde Yalova’dan yola çıktı. Mustafa Kemal Paşa’da ilçe esnaflarından Kafkas Simit İşletmesi sahibi Şenol Hot’un meşhur kalpli simitleri ve çay ikramının ardından doğaseverler, araçlarla Çataldağ’a doğru yola çıktılar. Kepsut Serçeören Köyü Oyuktepe mevkiinden başlayan yürüyüş etkinliği, 1320 mt. rakımda bulunan Çobandere zirvesinde taçlandı. Burada günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmaların ardından eşsiz manzaranın tadını doyasıya çıkaran grup üyeleri toplu fotoğraf çektirdiler. Ardından zorlu bir iniş ve çıkış ile 1290 metre rakımlı Çataldağ (Gemikaya) ve sonrasında da sonbarın etkisi ile rengarenk olan Çataldağ ormanlarından Suuçtu Alabalık Tesisleri’ne kadar 18 km.’lik yürüyüş yaptılar. Alabalık tesislerinde yenilen yemeğin ardından Dırakman Tatlıcılık’ın ikramı olan Mustafa Kemal Paşa tatlısını da tattılar. Etkinliğin ardından konuşan doğaseverler, Mustafa Kemal Paşa’nın ormanlarına hayran kaldıklarını dile getirdiler. Doğaseverler son söz olarak,  Doğaya ayak izinden başka şey bırakma, fotoğraftan başka bir şey alma” dediler.

YAŞAR AYDIN’DAN TEŞEKKÜR..

Doğanın Ezgisi grup lideri Yaşar Aydın, “Mustafa Kemal Paşa’nın tanıtımı için özel çaba sarfeden ve bu anlamlı yürüyüşte bizlere rehberlik yapan Alim Ölmez beye, simit, tatlı ikramı için Kafkas Simit’e ve Dırakman Unlu Mamüller işletmesine 44 kişilik katılım ile bu güzel günün anlamına yakışır şekilde bir araya geldiğimiz tüm arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ederiz. Mustafa Kemal Paşa’da eko-turizm açısından değerlendirilebilecek daha çok yer olduğunu öğrendik. Tekrar gelmek için yeni etkinlikler yapacağız” şeklinde konuştu.

DOĞASEVERLERİN SAYISI ARTIYOR..

Etkinliğe rehberlik eden Alim Ölmez; doğa yürüyüşü yapan grupların sayısının her geçen gün arttığını ve doğa yürüyüşçülerinin sayısının artmasının ormanlarımızın korunması ve çevre bilincinin oluşturulması açısından açısından önemli olduğunu söyledi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı