Yukarı Çık
 ‘Depreme hazırlık bir gecede yapılmaz!’
25 Ekim 2019 Cuma 16:39:11
1026 kez okundu.

Depreme hazırlık kapasitesi artırılıyor

 

 

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, afet bilinç eğitimleri kapsamında 2019 yılı içerisinde 23 bin öğrenci ve 2 bin vatandaşa ulaştıklarını söyledi.

 

..”2019 yılı içerisinde bireyler için güvenli yaşam eğitimiyle eğitim görmüş insan sayısını artırmak istiyoruz. Hedefimiz Yalova’da tüm vatandaşlarımızın bu eğitimden geçmesidir.”

 

..”MAG’ları dinamik ve hazır durumda tutmak yerel idarelerin görevi içinde olması gerekiyor. Afetle ilgili çalışan gönüllü gruplara ekipman temin etmek yasal olarak vardır. Bu konuda Sayın Valimiz Muammer Erol’un destekleri çok fazla.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

2005 yılından bu yana, afete anında müdahale etmek ve hasarı en aza indirgemek amacıyla çalışmalarına devam eden Mahalle Afet Gönülleri (MAG-DER), 2019 yılı içerisinde 23 bin öğrenciye afet bilinç eğitimi verdi. Öğrencilerin yanı sıra eğitimlerle 2 bin vatandaşa ulaşıldı.

‘Hazırlık bir gecede yapılmaz’..

Tüm vatandaşları olası bir depreme karşı bilinç kazanmaya davet eden Karaçam, “Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından tüm Türkiye’de halkımıza verilmek istenilen güvenli yaşam eğitimlerini, İlimizde MAG-DER olarak gerçekleştirmekteyiz. Hazırlanan eğitimlerle, öğrencilerimizin birey ve kurum/kuruluş düzeyinde afetlere hazırlık kapasitesi artırılabilecek ve olası bir afet ve acil durum karşısında mevcut müdahale kapasitesini harekete geçirerek kendi kendine yardım etme becerisini desteklemeyi amaçlamaktayız. Afete hazırlık, herkesin kolaylıkla atabileceği ve atması gereken bir seri küçük adımın toplamından başka bir şey değildir. Hazırlık bir gecede yapılmaz ve asla tamamlanmaz. 2019 yılı içerisinde bireyler için Güvenli Yaşam Eğitimiyle eğitim görmüş insan sayısını artırmak istiyoruz. Hedefimiz Yalova’da tüm vatandaşlarımızın bu eğitimden geçmesidir” dedi.

‘Tatbikatlara önemli’..

Marmara Bölgesi’nde yaşanan son depremlerin yaşanması sonucunda vatandaşların afet bilinç eğitimlerine ağırlık verdiğini söyleyen Karaçam, “MAG-DER olarak tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz, ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Tatbikattaki amacımız MAG’larının birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir afette ekiplerin birbirine yardım etmeleri afet planlamamızda yer almaktadır. Afet planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için bu tatbikat yapıldı ve zaman zamanda yapılacak” şeklinde konuştu.

Vali Erol, çalışmalara destek veriyor..

MAG eğitimlerinde ekipman desteğinin önemine vurgu yapan Karaçam, “Gönüllü çalışan ekibimizin herhangi bir geliri yoktur. Eskiyen ekipmanların zaman zaman değişmesi gerekmektedir. Yeni çıkan arama kurtarma ekipmanları temin edilmeli, depremin 3 aşamasında görev yapan MAG’ları dinamik ve hazır durumda tutmak yerel idarelerin görevi içinde olması gerekiyor. Afetle ilgili çalışan gönüllü gruplara ekipman temin etmek yasal olarak vardır. Bu konuda Sayın Valimiz Muammer Erol’un destekleri çok fazla. İlimizin mülkü amiri olarak bu konuya oldukça duyarlılık gösteriyor. Desteklerinden dolayı kendisine teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı