Yukarı Çık
‘Proje tamam; İller Bankası’nın onayı bekleniyor’
23 Ekim 2019 Çarşamba 16:34:20
1040 kez okundu.

70 km ishale hattı ve 550 km’lik merkez hat yenilenecek

 

Son zamanlarda gündemde olan ve Vali Muammer Erol’un da sık sık gündeme getirdiği Yalova’nın su ishale hattı için sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, su konusunda önemli açıklamalar yaptı.

..”Toplam 620 km’lik hat yenilenecek. Maliyeti yaklaşık 200 milyon. Yeşil Körfez Su Birliği’ne ait olan 70 km’lik ana ishale hattının maliyeti olan 100 milyonluk kısım belediyemizce karşılanacak. Projenin kredilendirilmesi için bizzat İller Bankası ile görüştüm ve müracaatımızı yaptık. İller Bankası’ndan konuyla ilgili olarak onay bekliyoruz.

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar’ın açıklamalarına cevaben işbirliği çağrısından dolayı Yalova için duyduğu memnuniyeti dile getirmişti. Kentsel dönüşümle hakkında bilgiler veren Başkan Salman bu kez Bağatar’ın beyanatında yer alan su konusuna açıklık getirdi.

2014 yılında Haziran’da seçilip 4 Haziran’da mazbatasını aldıktan sonra gündeme getirdiği ilk konunun şehrin alt yapı sorunu olduğunu söyleyen Başkan Salman, “Şehrin alt yapısı neredeyse 40 yıl önce yapılmış ve dönem dönem iyileştirilmiş. Biz de birçok noktada yenilemeler ve ilave hatlar yaptık. Ancak bu yeterli değil, hatlar tamamen yenilenmeli. Çünkü hat eski ve sağlıksız. Bu nedenle ilgili Başkan Yardımcıma ve müdürlüklere bu konuda çalışma yapma talimatını 2014 yılı içerisinde verdim. Arkadaşlarımız tüm çalışmaları tamamlayıp projeyi onaylanmak üzere 9 Ekim’de İller Bankası’na teslim ettiler” dedi.

‘TOPLAM 620 KM HAT YENİLENECEK’..

70 km ishale hattı ve 550 km’lik merkez hat için projenin 2017 yılı sonu itibariyle onaylandığını belirten Başkan Salman, “Toplam 620 km’lik hat yenilenecek. Maliyeti yaklaşık 200 milyon. Yeşil Körfez Su Birliği’ne ait olan 70 km’lik ana ishale hattının maliyeti olan 100 milyonluk kısım belediyemizce karşılanacak. Projenin kredilendirilmesi için bizzat İller Bankası ile görüştüm ve müracaatımızı yaptık. İller Bankası’ndan konuyla ilgili olarak onay bekliyoruz. En son kendileriyle Temmuz ayında görüştük ve bu yılsonuna kadar gerekli cevabın verileceği tarafımıza iletildi. Tıpkı kentsel dönüşümde olduğu gibi finansal kaynağın biran evvel onaylanması için iktidar partisi yöneticilerinin katkısı tüm hemşehrilerimizi memnun edecektir” diye konuştu.

‘KAYIP KAÇAK ORANI YÖNETMELİĞE UYGUN’..

Açıklamalarını 2018 yılı verileri ile sürdüren Başkan Salman, şunları dile getirdi: “Belediyemize kayıtlı verilere göre Yeşil Körfez Su Birliği’nden 12.758.211m³/yıl su tahakkuk edilmiş olup 9.128.325 m³/yıl izinli tüketim gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda su dengesi hesabına göre 2018 yılı için su kayıpları miktarı 3.636,090 m³/yıl (%28,5)’dir. Belediyemize gelen içme suyu patlakları ve şikayetleri kayıtlarından da görüleceği üzere 2014 yılı ilk 6 ayında 751 adet iken 2019 yılı ilk 6 ayında 633 adete gerilemiştir. Oysaki 2014 yılında 127 bin olan merkez nüfusumuz 2018 yılı sonu itibariyle 145 bine çıkmıştır. Yapmış olduğumuz yenilemeler sayesinde nüfus artışına rağmen şikayet oranı azalmıştır.

Söz konusu su kayıpları oranımız Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce belirlenen İçme suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği’ne uygundur. Aynı zamanda ilgili yönetmelik 31 Ağustos 2019 tarih ve 30874 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle büyükşehir ve il belediyelerinde su kayıplarının 2023 yılına kadar en fazla %30, 2028 yılına kadar ise en fazla %25 düzeyine indirmekle yükümlü hale getirilmişlerdir. Konu üzerinde hassasiyetle durarak, önceki yıllarda %50 oranlarını aşan Yalova merkez su kayıp kaçak oranı %30 seviyelerine çekmiş bulunmaktayız. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte bu oran sıfır noktasına inecektir. Bu konuyu önemsiyor ve bu konuda katkı koyacak destek ve işbirliğine de açık olduğumuzu bir kez daha beyan etmek istiyorum. Yalova hepimizin ve onu hak ettiği noktaya getirecek olanlar da bu kenti yönetenler olarak bizleriz.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı