Yukarı Çık
HER ENGELLİ BİREYİN İŞ KOÇU OLACAK!
6 Ekim 2019 Pazar 14:45:37
744 kez okundu.

 

 

‘ENGELLİ İŞ KOÇLUĞU’ YALOVA’DA UYGULANACAK

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, ilimiz de ‘Engelli İş Koçluğu’ modelinin 2020 yılında uygulanacağını söyledi.

 

..”Bu yeni model ile birlikte engellilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi tespit ederek, işgücü piyasasına geçişlerine destek olup istihdamda kalmaları için izleme mekanizmaları oluşturacağız.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan ‘Engelli İş Koçluğu’ modelinin 2020 yılının sonuna kadar 81 ilde uygulanması planlanıyor. Projenin Yalova’dada uygulanacağını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, “Engelli İş Koçluğu modelinin, engellilerin istihdama geçişinde ve istihdamda iken işe uyumlarının sağlanmasında ve dolayısıyla engellilerin istihdamının sürdürülebilir olmasında etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. ABD, İngiltere, Avustralya, İrlanda, Hollanda gibi birçok gelişmiş ülkede uygulanan destekli istihdam modeli, Bakanlığımız tarafından altyapısı için 8 pilot il üzerinden eğitim, yöntem ve uygulama kapsamında 81 ile yaygınlaştırma çalışmaları yürütülecek. Engellilerimize daha bütüncül ve nitelikli bir hizmet sunumu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yeni model ile birlikte engellilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi tespit ederek, işgücü piyasasına geçişlerine destek olup istihdamda kalmaları için izleme mekanizmaları oluşturacağız. Bu mekanizma ile engellilerimizi hem işe girmeden önce hem de işe girdikten sonra düzenli bir şekilde takip edeceğiz. Bir anlamda Engelli İş Koçluğu uygulaması ile İŞKUR engellilerin kayıt altına alınmasından sonra bireysel profilleme çalışması yapacak, daha sonra istihdam imkânlarının araştırılmasıyla iş arama sürecinde engellilere destek olacaktır. Akabinde işverenlerle iletişime geçerek süreç hakkında bilgi verip görüşmeler gerçekleştirecek ve son olarak engelliler; engelli bireylerin aileleri, iş arkadaşları ve yöneticilerinin bilgilendirilmesi suretiyle işyerinde ve iş dışında destek sağlanacak.İlimizde de ‘Engelli İş Koçluğu’ modelinin 2020 yılında uygulanacak” dedi.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı