Yukarı Çık
YEŞİL IŞIK YAK!
3 Ekim 2019 Perşembe 15:37:56
688 kez okundu.

 

 

Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, “Dünya Cerebral Palsy Günü dolayısıyla yeşil ışık yak farkındalık etkinliği ile engelsiz yarınlar için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi yeniden beyan ediyoruz” dedi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü dolayısıyla bazı açıklamalarda bulundu. Arslanhan, “Yeşil ışık yak, farkında ol, farklı ol” dedi.

Cerebral Palsy’i anlattı..

Arslanhan, açıklamalarında şunları söyledi: “Dünyada 50 ülkede, 450’den fazla sivil toplum kuruluşunun desteklediği bu anlamlı günde hep birlikte hareket ederek toplumda Cerebral Palsy’ye daha fazla dikkat çekmek üzere çaba sarf edeceğiz. Dünyada Cerebral Palsy ile yaşayan yaklaşık 18 milyon insan var, her sekiz saatte bir Cerebral Palsy’li bebek dünyaya gelmektedir. 350 milyon insan ise Cerebral Palsy sendromlu bir çocuk veya yetişkinle yakın ilişki içerisinde. Ülkemizde de toplam 9 milyon engellinin büyük bir bölümü spastik bireyler oluşturmaktadır. Cerebral Palsy, bebek ve çocuk beyninde oluşan bir hasara bağlı kalıcı duruş, hareket ve denge kusuru olarak tanımlanmaktadır. Beyindeki zedelenme ilerleyici değildir, ancak çocuğun yürüme, denge kurma ve hareketlerindeki güçlük zamanla artabilmektedir. Bununla birlikte, beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarında eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak bu alanlara işlevsellik kazandırılabilmektedir. Yani, halk arasında ‘spastik çocuk’ olarak bilinen Cerebral Palsy’li çocukların, doğru bakım, tedavi ve eğitimle yaşamlarını diğer bireyler ile birlikte, toplumla iç içe bir şekilde eşit ve onurlu bireyler olarak sürdürebilmeleri mümkündür.
Türkiye Spastik Engelliler Federasyonumuz, bütün spastik bireylerin sosyal, ekonomik, kültürel, sportif, hukuki ve mesleki yönden toluma ve çalışma hayatına kazandırılması, ortak hak ve menfaatlerinin korunması amacı ile 2005 yılında kurulmuştur. Spastik bireylerin hakları için mücadele veren ve bu alanda ülkemizin çeşitli bölgelerinde çalışmalar yapan Spastik derneklerin en üst çatı örgütü Türkiye Sakatlar Konfederasyonunu oluşturan 5 Federasyondan birisidir.
Engellilere ve insan haklarına yönelik uluslararası sözleşmeler ışığında tüm yasal düzenlemelerin yapıldığı ülkemizde, hala daha toplumsal farkındalık yolunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Toplumumuzun yüzde 55’i engellilere acıma hissiyle bakmakta, yüzde 21’i engellileri önemsememekte, yüzde 10’u engellileri toplumun sırtında yük olarak görmekte, toplumun yüzde 70’lik büyük bir bölümü engelli komşu istememektedir.”

Yeşil ışık yak..

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü yaklaşıyor” ifadelerini kullanan Arslanhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz üzere dünya genelinde yeşil Cerebral Palsy rengi olarak kabul görmektedir. Yeşil; filizlenme, büyüme ve yaşamın yenilenmesi ile ilişkili bir renktir. Bu bağlamda Cerebral Palsy farkındalığı için yürüttüğümüz tüm etkinliklerde yeşil rengini kullanmayı önemsiyoruz. Bu yıl yeşilin kullanımını yaygınlaştırmak üzere farklı alternatif hazırladık. Yeşil giyinin, yeşil giyinerek yeşil takarak Cerebral Palsy farkındalığına dikkat çekin logonuzu yeşil yapın, firmanızın logosunu veya profilini bir günlüğüne yeşil yapın. Yeşil ışık yakın, 6 Ekim haftası boyunca kurumunuzun veya evinizin bahçesini yeşil ışık ile aydınlatın. Sizlerde bu kampanyaya katılabilir, paydaşlarınızın destek vermesini sağlayabilirsiniz.  En büyük gayretimiz biricik çocuklarımızın hayatta daha fazla yer almalarını sağlamaktır. Çağdaş demokrasi anlayışına göre çağdaş toplumlarda, artık insanların fakir, cahil, engelli, genç, yaşlı, kadın ya da erkek olmaları, onların haklarını kullanmalarını engellememektedir. Bu nedenle, bedensel veya zihinsel engeli olanların sorumluluğu, teorik olarak sadece ailelerine değil, aynı zamanda topluma ve ülke yönetimlerine de düşmektedir. Engellilerin sorunları salt, ekonomik yaklaşımlarla, maaş bağlamak vb. açılımlarla çözülemez, sosyal, kültürel, siyasal hakları verilmeden, engelliyi birey olarak kabul etmeden, ne yoksulluktan ne de yoksunluktan kurtarabiliriz. Tek başına yasal düzenlemeler, sorunları çözmez, tam tersine sorunların çözümsüzlüğünü de içinde barındırır. Önemli olan o yasaların sokakta ve sokaktaki kişi tarafından ne kadar algılanabildiği ve uygulanabildiğidir. Engelli bireyin yaşadığı sosyal dışlanma, eşitsizlik, ayrımcılık gibi sorunlar, diğer dezavantajlı grupların yaşadıklarından ayrı düşünülemez.”
 

 


 

 

 

 

 

 

 

                                                                                      

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı