Yukarı Çık
11 MAHALLEDE 37 TOPLANMA ALANI BULUNUYOR
27 Eylül 2019 Cuma 16:40:51
1358 kez okundu.

YETERLİ Mİ?

 

 

Geçtiğimiz gün Silivri açıklarında 5,8 büyüklüğünde meydana gelen ve Yalova'da da şiddetli hissedilen deprem, 'nerede toplanacağız?' sorularını beraberinde getirdi..

 

Yalova Belediyesi tarafından da afet sonrası kullanılacak, 'Acil Toplanma Alanları' vatandaşların bilgisine sunuldu. Olası bir depremde mahallelerde afet toplanma alanlarının 11 mahallede sadece 37 adet bulunduğu belirtildi..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Geçtiğimiz gün Silivri açıklarında 5,8 büyüklüğünde meydana gelen ve Yalova'da da şiddetli hissedilen deprem, tüm yurtta olduğu gibi Yalova'da da 'nerede toplanacağız?' sorularını beraberinde getirdi. Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre; geçtiğimiz Perşembe günü Marmara Denizi'nde meydana gelen 5,8'lik depremin, 7 ve üzerinde beklenen büyük Marmara Depremi'nin habercisi olduğu belirtilmişti. Rasathane Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener,  "Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil" ifadelerine yer verdi. Olası Marmara Depremi'nin ardından enkaz altında kalacak vatandaşların yanına ilk koşacak ekiplerden biri olan Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Yalova Şubesi Başkanı Sabri Karaçam da, deprem öncesi hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi. Karaçam, "İstanbul depreminden Yalova ve çevre iller de aynı oranda etkilenecek. Yani Marmara’da yaşayan nüfusun 3'te 1'inin depremden etkileneceğini düşünüyorum. 1999 Marmara Depremine oranla ciddi ilerleme kaydetsek de istenen noktada değiliz" dedi.

'11 mahallede 37 toplanma alanı bulunuyor'..

Yalova Belediyesi tarafından da afet sonrası kullanılacak, 'Acil Toplanma Alanları' vatandaşların bilgisine sunuldu. Olası bir depremde mahallelerde afet toplanma alanları şöyle: Bahçelievler Mahallesi: Atatürk Stadı. Kazım Karabekir Mahallesi: Şirin Sokak çocuk parkı, Desen Sokak çocuk parkı, Yeşilova Spor top sahası, Kazım Karabekir parkı. Adnan Menderes Mahallesi: Eylül Umutlu parkı, Yalova Belediyesi tenis kortları, Acarspor Tesisleri, 7. Sokak park alanı, Şehit Ahmet Uzun Ortaokulu bahçesi, Şevki Kocaman parkı, RDKM bahçesi, Halk pazarı alanı (SGK yanı), Ticaret Meslek Lisesi okul bahçesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü Arazisi, 2. Kapalı Pazaryeri. Dere Mahallesi: Mevsim Sokak çocuk parkı, Mehmet Durmuş Caddesi park alanı. Bağlarbaşı Mahallesi: Kardeş Şehirler parkı, Radar parkı. Fevzi Çakmak Mahallesi: Tuğrul Şener Stadı, Abdullah Baştürk Parkı. Bayraktepe Mahallesi: Çamlık Parkı. Paşakent Mahallesi: Top sahası, Bronz Sokak park alanı, Mağara park. Gaziosmanpaşa Mahallesi: Gaziosmanpaşa Mahalle Parkı, Muhtarlık yanı spor alanı, Esnaf Spor top sahası, Nasrettin Hoca çocuk parkı. İsmet Paşa Mahallesi: Çağatay Üçüncü Sokak parkı, Seçkin Sokak parkı, Helin Palandöken parkı, İsmet İnönü parkı, Abdülhamid Han Cami bahçesi. Mustafa Kemal Paşa Mahallesi: Gümüş Sokak parkı, Naz Sokak çocuk parkı. 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı