Yukarı Çık
Kocadere Köyü kivi hasadına hazır!
23 Eylül 2019 Pazartesi 16:01:33
904 kez okundu.

 

 

Her geçen yıl devlet destekli projelerle arazi sayısını ve kalitesini artıran Kocadere Köyü’nde bu yılki kivi hasadının 5 bin ton rekolteye ulaşacağı bekleniyor.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Çınarcık ilçesinin Kocadere Köyü’nde bu yıl kivi hasadının 5 bin ton olacağı bekleniyor. Marmara’nın en iyi kivisinin Kocadere Köyü’nde yetiştiğini söyleyen Kocadere Köyü Muhtarı Volkan Varol, “Özellikle Kocadere ve Şenköy bölgesi, iklimi ve toprağı itibariyle Türkiye’de kivi üretimi bakımından verimli araziler içerisinde yer alıyor. İlçemizde ve Kocadere Köyümüzde son yıllarda uygulanan tarım projeleri ile önemli mesafeler kat ettik. Her geçen yıl kivi rekoltemiz artıyor. Bölgemizde bu yıl 4 buçuk- 5 bin ton kivi rekoltesi bekleniyor. Marmara’nın en iyi kivisi Kocadere Köyü’nde yetişiyor. Bölgemizde yetişen kivide kimyasal katkı maddesi adına hiçbir şey yok. Tamamen organik üretimden yanayız. Kocadere kivisi şu an büyük marketler tarafından ilgi görüyor” dedi.

‘Arazi sayımız artıyor’..

Kivi rekoltesinin her geçen yıl artığını ifade eden Varol, “700 dönümlük arazimiz her geçen yıl artıyor. Köyümüzde yeni kivi ağaçları dikilecek tarlalar var. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün katkıları ile köyümüz kivi havzası yapılmaya çalışılıyor. Proje kapsamında köydeki boş araziler değerlendiriliyor. Devlet destekli projeler ile arazi sayımız artıyor, bu da kivinin kalitesini arttırıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı