Yukarı Çık
 ENGELLİ YAKINLARINA ‘EVDE BAKIM YARDIMI’
10 Eylül 2019 Salı 16:54:39
170 kez okundu.

 

 

Evde bakım hizmetleri ile ilgili bilgiler veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, “Engellilerimizi sosyal hayatın içinde görmek istiyoruz” dedi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, bakıma ihtiyacı olan engellilere destek sağlayan yakınlarına ya da vasilerine evde bakım yardımı yapıyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden 2019 yılı için bin 219 TL daha az olması ve tam bağımlı ibaresi işaretli Engelli Sağlık Kurulu Raporun bulunması gerekiyor.

‘Bin 602 engelli yakınına evde bakım yardımı’..

Evde bakım yardımından bahseden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, şunları söyledi: “Yalova’da halen bin 602 engelli için yakınları ya da vasilerine evde bakım yardımı yapılıyor. Bu yardım için Müdürlüğümüze yapılan başvurular 30 günlük süre içerisinde sonuçlandırılıyor. İkamette yapılan incelemeyi takip eden aydan itibaren hizmet başlatılıyor. Ayrıca bu hizmetten yararlanan ve yararlanmak için müracaat edecek engelli ve yakınlarının bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Hizmetin başlaması aşamasında bakım hizmetini yerine getirecek kişiler tarafından imzalanan taahhütname ve bireysel bakım planının mutlaka okunması ve şartların yerine getirilmesi konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Evde bakım hizmetinden yararlanmaya başladıktan sonra hanede meydana gelen her türlü değişikliğin adres değişikliği, iletişim bilgisi değişikliği, vefat, işe başlama, haneye yeni birinin gelmesi gibi durumların en geç 15 gün içerisinde Müdürlüğümüze bildirilmesi, Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının süresi bitmeden önce yenilenmesi amacıyla sağlık kuruluşlarına başvurulması ya da sürekli raporu olduğu halde yeni rapor alınması durumunda raporun Müdürlüğümüze sunulmalıdır. Engelli ve bakan kişi birlikte herhangi bir amaçla il dışına çıkmadan önce Müdürlüğümüze bildirimde bulunulması gerekmektedir. Evde bakım hizmetinden yararlanabilmek için bakım hizmetinin aksatılmaması koşuluyla engellinin ya da bakan kişinin çalışmasında bir sakınca bulunmadığı, engellilerimizi sosyal hayatın içerisinde ve mümkünse istihdamı önceliğimiz olduğu hususları tüm kamuya ve engelli yakınları tarafından bilinmesi hususunu belirtiriz.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı