Yukarı Çık
Otizmli öğrencilere yepyeni bir eğitim!
4 Eylül 2019 Çarşamba 17:13:42
657 kez okundu.

Otizm farkındalık eğitimi ilk Yalova’da başladı

 

 

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü ve Amsterdam Otizm Akademisi’nin ortaklaşa düzenlediği otizm farkındalık eğitimi Yalova’da start aldı.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Amsterdam Otizm Akademisi’nin hayata geçirdiği Otizm Farkındalık Eğitim Programı’nın açılışı Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda yapıldı. Program açılışına Vali Muammer Erol, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Fikret Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, Proje Koordinatörü Yavuz Kütük, Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Torun, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Aydın ve Hüseyin Çibir, şube müdürleri ve öğretmenler katıldı. Program 4-13 Eylül tarihleri arasında devam edecek.

‘132 özel çocuğumuz için eğitim planladık’..

Eğitim programı ile ilgili konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, “2019-2020 eğitim-öğretim yılının başladığı bu günlerde il olarak öğretmen eğitimlerimize ağırlık verdik. En önemlilerimiz özel çocuklarımızın eğitimi için Sayın Valimizin büyük katkı sunduğu, proje koordinatörümüzün yurtdışı bağlantılarıyla, alanında uzman hocalarımızla görüştüğü Türkiye’de ilk olan programı burada başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizlere emanet edilen özel çocuklarımızın eğitimini daha kaliteli bir şekilde sürdürmeye çalışacağız. 2023 eğitim vizyonumuzun özel eğitim alanındaki çalışmaları minvalinde Yalova’daki 132 özel çocuğumuz için birçok eğitim planladık ve planlamaya da devam ediyoruz” dedi.

‘402 bin özel eğitim öğrencisine eğitim’..

Bakanlık olarak 402 bin özel eğitim öğrencisine hizmet verildiğini belirten Daire Başkanı Fikret Yılmaz, “Böyle bir eğitim programını duyunca gerçekten çok etkilendim. Hizmet içi eğitimlerimizin yanında yerelde de özel eğitim konusunda daha çok kişiye ulaşmak adına, eğitim sayılarını artırarak, hepimiz için ülkemiz adına birçok şeyi değiştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

‘Yalova için faydalı olacak’..

Vali Muammer Erol ise yaptığı konuşmada, “Özel Eğitim ve Otizm Eğitim Programı Proje Koordinatörümüz Yavuz Bey’in bilgi ve tecrübesiyle, yaptığı işe gönlünü koymasıyla önem arz ediyor. Projemizle eğitimi ilimize getirmenin faydalı olacağını ümit etmiyorum, biliyorum. Öncelikle bunun altını çizmek istiyorum. Öğretmen arkadaşlarımızın eğitim talebi üzerine, özel eğitim ve otizm alanında niteliklerini arttırmak, gelişimlerine destek olmak amacıyla böyle bir programı alanında uzman olan Belçika'dan gelen Amsterdam Otizm Akademisi Proje Koordinatörü Yavuz Kütük’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun'a, Şükrü Hocam’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eğitimler, 162 öğretmene verilecek..

Eğitim, Proje Koordinatörü Yavuz Kütük ve Prof. Dr. Şükrü Torun tarafından Yalova genelindeki özel eğitim ve otizm alanında çalışan 162 öğretmene verilecek. Eğitim süresi boyunca, otizmde davranışların tanımlanması, otizmli çocukların gelişimi, öğrenme teknikleri ve otizmli çocukların sorunlarını aşmada ne tür yollar izleyecekleri farklı düşünebilme ve farklı algılama, otizmli çocukların problem davranışları ile baş etme, olumlu davranışlar kazandırma,  problemli davranışlarla mücadele yöntemleri, otizmli çocuklarla uygulamalı olarak nasıl birlikte çalışacakları öğretilecek. Amsterdam Otizm Akademisi, Yalova Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde başta Otizm Spektrum Bozukluğu olmak üzere özel eğitim ve rehabilitasyon alanlarında 162 özel eğitim öğretmenine verilecek.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı