Yukarı Çık
 ‘O heykel kalkacak!’
4 Eylül 2019 Çarşamba 11:45:52
551 kez okundu.

 

Ermenistan’ın Şirak kentinde Talat Paşa’yı hedef alan bir heykel yapılması üzerine Vatan Partisi İl Başkanı Ayşe Nilgün Metingü bir açıklama yaptı.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın Şirak kentinde Talat Paşa’yı hedef alan bir heykel açıldı. Heykelde, 15 Mart 1921’de Berlin’de Talat Paşa’yı arkasından vurarak şehit eden Ermeni terörist Soğomon Tehliryan’ın ayaklarının altında Talat Paşa’nın başı resmedildi. Bunun haberin üzerine Vatan Partisi İl Başkanı Ayşe Nilgün Metingü, olaya tepki göstererek bir açıklama yaptı. Metingü, açıklamasında şunları söyledi: “Bu heykel, milletler arasında kin ve nefreti kışkırtmaktadır. Özellikle büyük bir devlet yöneticisinin, Osmanlı Sadrazamının, tarihi bir liderin üzerinden çizilen bu manzara, coğrafyamıza düşmanlık tohumları serpmektedir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bu tür bir heykel başka bir anlam ifade etmez. Bu nefret heykeli açık bir provakasyondur. Heykel 2015 yılında hazırlık aşamasındayken Şirak valisi Talat Paşa’nın silüetini “Avrupalılara durumu açıklayamama” gerekeçesiyle sildirilmiştir. Uzun süre silüet olmadan korunan heykel yakın zamanda yeniden Talat Paşa’nın silüeti çizilerek ilk halini almıştır. Bu da Ermenistan’ın ve Şirak kentindeki yetkililerin düzeysizliğini kanıtlamaktadır. Her halükarda, bir devlet yöneticisini haince arkadan vurarak katleden bir terörist heykelinin açıklanacak bir tarafı yoktur. Bu heykel uluslararası anlamda da bir nefret suçudur. Kimse terörist Tehliryan’ı heykeller dikerek kahramanlaştıramaz. Tehliryan, Talat Paşa’yı vurduktan sonra akıl ve ruh sağlığı bozuk olduğu gerekçesiyle derhal beraat ettirilmiştir. Bugün ya bu heykeli dikenlerin ya akıl sağlığı bozuktur, ya da kararı veren dönemin Berlin mahkemesi bir tiyatrodan ibarettir. Ermenistan bütün dünyanın gözü önünde, bir katili, bir teröristi kahramanlaştırmaya çalışmaktadır. Birçok Türk diplomata da Ermeni teröristler yıllar sonra saldırmışlardır. Teröristlerin heykelini dikmek, yeni saldırılara da zemin hazırlamak demektir. Ermeni yetkililer suçu övmekte ve teşvik etmektedir. Bu girişim, Türk-Ermeni ilişkilerini de, bölge barışını da kökten sarsmaktadır.”

‘Talat Paşa’nın başını yerde koymayacağız’..

“O heykel kalkacak” ifadelerini kullanan Metingü, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İşte bütün bunlardan dolayı, o heykelin neden dikildiğini anlayabiliyoruz. Talat Paşa, ölümünden 98 yıl geçmesine rağmen Abide-i Hürriyet’teki mezarından hepsinin dizlerini titretmektedir. Bu bizim geleneğimizin ve milletimizin büyüklüğüdür. Aynı zamanda emperyalistlerin, onlara maşa olan ülkelerin, nefret ve düşmanlık kışkırtanların büyük çaresizliğidir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Dışişleri Bakanlığımızı ve hükümet yetkililerini bu nefret heykelinin kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyoruz. Siyasi partilere, Türk Dünyası’nı temsil eden kurum ve kişilere ve tüm sivil toplum kuruluşlarına sesleniyoruz. Bu nefret heykeline karşı bir araya gelerek mücadeleyi yükseltelim. Bu mücadele, Türkiye’nin bugün içeride ve dışarıda terör örgütlerine karşı başarıyla yürüttüğü vatan savaşından bağımsız değildir. Son olarak dosta düşmana sesleniyoruz. Erivan’dan, Şirak’a, Washington’a kadar duysunlar: Talat Paşaları bitiremediler. Mustafa Kemalleri bitiremediler. Bir Talat gitti ama binlerce Talat Paşa yetişti, milyonlarca Mustafa Kemal yetişti ve görevinin başına geçti! Vatan Partisi olarak söz veriyoruz, Talat Paşa’nın başını yerde koymayacağız.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı