Yukarı Çık
YALOVALILAR İÇİN YALOVA FESTİVALİ
3 Eylül 2019 Salı 16:59:19
886 kez okundu.

Yerli üretime İl Genel Meclisi’nden destek

 

 

İl Genel Meclisi, Yalova’nın yerel değerlerinin tanıtılması üzerine kolları sıvadı. Meclis gündeminde görüşülen karar doğrultusunda, ‘Yalova ve Köyleri Tarım, Kültür ve Turizm Festivali’ yapılacak.

 

..”Köylerimizde Sermayecik çileği, Şenköy kızılcığı, Akköy bamyası, Güneyköy’de Dağıstan mutfağı, Ayazma köyünde Boşnak böreği var. Her köyümüzde meşhur diyebileceğimiz ürünler var.”

 

..”Yalova’da yaşayan insanlarımızın köylerimizde üretilen ürünlerden haberdar olmadığını tespit ettik. Özellikle köylerimizdeki tarımsal ürünlerimizin tanıtılması ve festival sürecinde satışının gerçekleştirilmesi, hem ilimizin tanıtımına hem de köylerimizin gelir elde etmesine katkı sağlamış olacak.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Genel Meclisi, Eylül ayı olağan toplantılarına başladı. Meclis ilk birleşiminde, Yalova’nın kültürel ve tarihi yapısına sahip çıkmak, tanıtımına katkı sağlamak üzere ‘Yalova ve Köyleri Tarım, Kültür ve Turizm Festivali’ etkinliğini gündemine aldı. Festivalde, Yalova’da yetiştirilen ürünlerin tanıtılması amaçlanıyor.

‘Yalova’ya değer katacak’..

Festivalin Yalova’nın yerel değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlayacağını söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, “İlimiz köylerinin ve köylerimizdeki turistik, tarımsal, kültürel ve tarihi değerler ile bu değerlere ait ürünlerin tanıtılması ve desteklenmesi amacıyla ‘Yalova ve Köyleri Tarım, Kültür ve Turizm Festivali’ adıyla bir etkinlik düzenlenmesini görüştük. Yalova ilçeyken 36 köyü vardı. 1995 yılında il olduk ve 43 köye ulaştık. İlçeyken köyler arasında bir takım ortak etkinlikler düzenleniyordu. Köylerimizde Sermayecik çileği, Şenköy kızılcığı, Akköy bamyası, Güneyköy’de Dağıstan mutfağı, Ayazma köyünde Boşnak böreği var. Her köyümüzde meşhur diyebileceğimiz ürünler var. Yalova her geçen gün büyüyor, kalabalıklaşıyor. Yalova’da yaşayan insanlarımızın köylerimizde üretilen ürünlerden haberdar olmadığını tespit ettik. Özellikle köylerimizdeki tarımsal ürünlerimizin tanıtılması ve festival sürecinde satışının gerçekleştirilmesi hem ilimizin tanıtımına hem de köylerimizin gelir elde etmesine katkı sağlamış olacak. Bir takım kültür sanat etkinliklerini de kapsayacak şekilde, bir festival organizasyonunu murat ediyoruz. Yalova’mıza değer katacak bir organizasyon olacak” dedi.

Gündem maddesi tüm komisyonlarda görüşülmesinin ardından karara bağlanacak.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı