Yukarı Çık
97 YILLIK GURUR!
30 Ağustos 2019 Cuma 16:09:30
767 kez okundu.

 

 

1922’de Dumlupınar’da Türk ordusunun zaferi ile taçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıldönümü Yalova’da coşkuyla kutlandı..

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıldönümü, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.  Programa; Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ile Meliha Akyol, CHP Milletvekili Özcan Özel, Garnizon Komutanı Tuğamiral Ayhan Gedik, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, kurum müdürleri, sivil toplum ile siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Öğretmen Albay Şevki Sesli yaptı.

‘Ne Mutlu Türküm diyene’..

Albay Sesli konuşmasında, “Bugün 30 Ağustos, Türk ulusunun kazandığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 97. yılını kutluyoruz. Afyonkarahisar, Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan 30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasını oluşturur. Türk ulusunun gerçekleştirdiği kesin sonuç, dünya tarihine de yeniden yön veren bu zaferin eşine az rastlanır. Osmanlı Devleti’ni paylaşma gayreti içinde olan batılı devletler bu fırsatı 1. Dünya Savaşı sonunda yakalamış ve Sevr Anlaşması ile de amaçlarına ulaşmak istemişlerdir. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak işgal devletlerine karşı başlattığı ulusal bağımsızlık savaşı 30 Ağustos 1922 günü dünyanın en güçlü devletleri tarafından desteklenen işgalci Yunan ordusuna karşı kazanılmış Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile amacına ulaşmıştır. Sarışın bir kurda benziyordu ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun basına kadar, eğildi, durdu. Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe’den Afyon ovasına atlayacaktı. Bu güzel ve coşkulu bayram gününde Türk ulusunu bölme, zayıflatma veya demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal güvenliğini ve bölünmez bütünlüğünü bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Ne mutlu Türk’üm diyene!”  dedi.

Konuşmanın ardından Vali Erol ve beraberindekiler, tören alanındaki askerlerin, protokol mensuplarının ve vatandaşların bayramını kutladı. Meydanda gerçekleşen program halk oyunları gösterileriyle son buldu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı