Yukarı Çık
Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi
6 Ağustos 2019 Salı 16:18:42
494 kez okundu.

 

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yalova Şube Başkanı Fatma Jülide Keskin, uyuşturucu madde kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi’ başlattıklarını ifade etti.

 

..”PKK’ya yönelik operasyonlarda tonlarca uyuşturucu madde ele geçirilmektedir. Bu bilgiler ışığında; bataklığın kurutulması için terörle tavizsiz mücadelenin de önemine dikkat çekiyoruz.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yalova Şube Başkanı Fatma Jülide Keskin, uyuşturucu ile mücadele kapsamında 83 şube temsilcisi ile Ankara’da bir araya geldi. Keskin, Türkiye genelinde uygulanacak projeleri anlattı. Keskin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Jeopolitik konumu ve genç nüfusu nedeniyle Türkiye, hedef ülke konumundadır. Nüfusumuzun yüzde 15’ini gençler oluşturmaktadır ve gençlerin önemli bir bölümü bağımlılık için risk grubunun içindedir. Demografik yapımız, ülkemizi uyuşturucu ticareti için pazar haline getirmektedir. Gençlerimiz, sistemin doyumsuzluğunun kurbanı olmaktadır. Diğer yandan Türkiye, Asya’dan Avrupa’ya ve Avrupa’dan Asya’ya uyuşturucu kaçakçılığında geçiş güzergâhındadır. Üretim bölgelerine yakın bir coğrafi konumda bulunmanın yanı sıra, geniş bir kullanıcı kitlesine sahip Batı Avrupa ülkeleriyle de komşudur.”

‘Uyuşturucu bir halk sağlığı sorunudur’..

Topluma görevler düştüğünü kaydeden Keskin, “Uyuşturucunun zararları, kullanan bireyde yol açtığı sağlık problemlerinden ibaret değildir. Kişinin ailesini ve çevresini de etkileyen, toplumda ekonomik, sosyal ve güvenlikle ilgili zararlara yol açan çok yönlü bir sorundur. Bu çok yönlü soruna çok yönlü çözümler üretilmelidir. Devlet kademelerinde bu alanda yapılan çalışmaları önemli görüyoruz. Ancak, topluma önderlik eden demokratik kitle örgütlerinin de uyuşturucu ile mücadeleye katılmasında eksiklikler olduğunu tespit ediyor, bu konuda karşılıklı olarak adımların atılmasını zorunlu buluyoruz. Bağımlılık ciddi bir sorundur, bağımlılıkla mücadele de ciddiyetle ele alınmalıdır. Bağımlılıkla mücadele bütünlüklü bir devlet politikası olarak ele alınmalıdır. Toplumun bu sürece aktif katılımı, sorumluluk ve görevlerinin farkına varması kritiktir. Özellikle önleme ve koruma çalışmalarında topluma büyük görevler düşmektedir. Uyuşturucu bir halk sağlığı sorunudur. Uyuşturucu ile ilgili suçlar da “Kamu Sağlığını Tehdit Eden Suçlar” olarak değerlendirilmektedir. Ceza mevzuatımızda; uyuşturucu madde kullanımı, bu maddelerin imal ve ticareti, uyuşturucu madde kullanımın kolaylaştırılması ve özendirilmesi gibi suçlar tanımlanmış, cezaları belirlenmiştir. Yeri gelmişken ifade etmek gerekir ki; bu yaptırımların kararlılıkla uygulanması gerekmektedir” dedi.

Anne Hareketi..

Uyuşturucu ile mücadeleye yönelik Anne Hareketi başlattıklarını söyleyen Keskin, “Uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımı konusunda farkındalık yaratarak toplumun uyuşturucu ile mücadeleye aktif katılımını sağlamak, önleme çalışmalarını güçlendirmek, evlatlarımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla ‘Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi’ni başlatıyoruz. Biliyoruz ki; bir anne tüm dünyayı değiştirebilir! Annelerin; sevgisiyle değiştiren, güven veren, koruyan, geliştiren, eğiten, kararlı ve güçlü duruşunu pekiştireceğiz. Gençlerimize hayata tutunabilecekleri anne elini uzatıyoruz. Yine annelerin harekete geçirici etkisine inanarak; bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini, basın kuruluşlarını, kanaat önderlerini, Türk milletinin her ferdini sorumluluğa, gençleri hayatta tutmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Hayata Tutun, Hayatta Tutun..

Türkiye genelinde yürütülecek olan projeden bahseden Keskin sözlerini şöyle sonlandırdı: “Cumhuriyet Kadınları Derneği, bugünden itibaren Türkiye’nin dört bir yanında ‘Hayata Tutun, Hayatta Tutun’ kampanyası yürütecektir. Sevgiyle tutun, güvenle tutun, bilgiyle tutun, sporla tutun, tiyatroyla tutun, müzikle tutun, edebiyatla tutun, resimle tutun, dansla tutun, doğayla tutun. Elinden tutun. Hayatta tutun. Son olarak belirtmek gerekir ki; terör örgütleri uyuşturucu imalatı ve kaçakçılığıyla milyarlarca dolar gelir elde etmekte, buradan kazandıkları paraları teröristlerin ihtiyaçlarının karşılanması ve silahlanma için kullanmaktadırlar. PKK’ya yönelik operasyonlarda tonlarca uyuşturucu madde ele geçirilmektedir. Bu bilgiler ışığında; bataklığın kurutulması için terörle tavizsiz mücadelenin de önemine dikkat çekiyoruz. Vatanımız, bağımsızlığımız, çocuklarımız için, insanlık için savaşan Mehmetçiğimizi ve polisimizi selamlıyoruz.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı