Yukarı Çık
MESLEKİ YETERLİK BELGESİ ANLATILDI
30 Temmuz 2019 Salı 16:24:21
664 kez okundu.

 

 

Yalova Ticaret İl Müdürlüğü, Yalova Sanayi ve Ticaret Odası (YTSO) ile Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Yalova Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Konferans Salonu'nda, ‘Mesleki Yeterlik Belgesi Bilgilendirme Toplantısı' gerçekleştirildi.
 

Haber / Zeynep TAŞTAN
 

2018 yılında çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlakçılara getirilen mesleki yeterlik belgesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Yalova Ticaret Müdürü Alparslan Tunalı, YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin, YESO Başkanı İsmail Mutlu, YTSO Genel Sekreteri Taner Erişçi ile emlakçılar katıldılar.

Eğitim öncesinde söz alan YESO Başkanı İsmail Mutlu, “Geçen sene yasa mesleki yeterlik belgesi zorunluluğu getirildi. Bu belgeyi alma süresi 2019 yılı Aralık ayı sonuna kadar uzatıldı. Bu süre içerisinde belgenin alınması gerekli. Bu belgeyi almayanlar ise mesleklerini ifa edemeyecekler. Mesleki yeterlik belgesi şartlarını tüm emlakçılar taşımak zorundalar. Emlakçılığa yeni başlayacak olanlar için belli kriterler aranacak” dedi.

'YETKİLİ KURUM YTSO'DUR'..
Yalova Ticaret Müdürü Alparslan Tunalı ise yaptığı konuşmada, mesleki yeterlik belgesini ya mesleki yeterlik kurumu ya da bu kurumun yetkilendirdiği diğer kurumlardan alınabileceğini söyledi. Yalova’da bu belgeyi vermeye yetkili olan kurumun Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu söyleyen Tunalı, "Bu belgeye sahip olmak zorunda olan sektörlere Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlakçılar da eklendi. Bu anlamda 2 belge var. Bunları sık sık karıştırıyorlar. Biri eğitim belgesi diğeri ise yetki belgesi. Bunları karıştırmamak lazım. Yönetmelik 2018 yılında devreye girdi. 2018 yılından önce bu işte faaliyet gösteren meslek erbabı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitime katılarak bu belgeyi aldılar. O nedenle 2018 yılından önce bu belgeyi alan emlakçılardan mesleki yeterlik belgesi aranmayacak. 2018 yılında bu yönetmelik çıktıktan sonra bu mesleğe başlayanlarda ise mesleki yeterlik belgesi şartı aranacak" ifadelerine yer verdi.
Ardından Yalova Ticaret İl Müdürlüğü memurlarından Ayşe Çetin, mesleki yeterlik belgesi hakkında bilgilendirme gerçekleştirdi. 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı