Yukarı Çık
MAG-DER BÜYÜK DEPREME HAZIRLANIYOR!
29 Temmuz 2019 Pazartesi 17:20:04
747 kez okundu.
Yalova MAG-DER'in hazırlamış olduğu arama kurtarma tatbikatı, 27 Temmuz'da K-77 alanında yapıldı. Yapılan tatbikat, adeta gerçeğini aratmadı.

 

Zeynep TAŞTAN

MAG-DER'in öneminden bahseden MAG-DER Yalova Şubesi Başkanı Sabri Karaçam, "Büyük çaplı afetlerden sonraki ilk 72 saatte profesyonel ekiplerin yetersiz kalması ya da önceliklerinin bulunması nedeniyle, halkın kendi kendine ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi gerektiği artık bilinen bir gerçektir. Bu gerçekten yola çıkan MAG, Mahalle Afet Gönüllüleri uygulaması kapsamında, gönüllü olan mahalle halkına hem eğitim hem de malzeme temin ederek, mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri yaratıyor. MAG’lar bulundukları mahallelerde olacak olan afetlere profesyonel ekipler gelmeden ilk müdahaleyi yapmak üzere eğitim alır. Bizler bulunduğumuz yerde, depremi hisseder etmez, güvenlik koşulları elverdiği anda yakın çevrenizde hayati tehlike arz edecek derecede yaralanmış olanlara hemen gereken ilk yardımı yaparız. Yakın çevrenizde tehlike yaratabilecek gaz sızıntısı, büyüyebilecek yangın gibi durumlara hemen gereken müdahalede bulunuruz. En kısa zamanda Mahalle Afet Gönüllü (MAG) merkezine ulaşır, merkeze giderken yolda gördüğümüz hasarı not edip durumu MAG kriz merkezine bildiririz. Kriz merkezi ile telsiz haberleşmesini sağlayarak karşılıklı bilgi alışverişini başlatırız" diye konuştu.

'MAG'lar hemen göreve başlar'..

"Eğitimlerde verilen derslerin içerisinde olan bilgiler doğrultusunda hareket eden MAG’lar afetten zarar görmemişse bağlı bulunduğu mahalle konteynırına gider ve göreve başlar" diyen Karaçam, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Mahallesinde bulunan enkazların çevre güvenliğini sağlayarak arama kurtarmaya gelecek MAG ekibinin çalışma ortamını sağlarız. Gerekirse mahallesinde bulunan halktan yardım isteriz. Gelecek olan arama kurtarma ekiplerine daha güvenli çalışabilir bir ortam sağlarız. Gelen ekiplerle ortak çalışmağa devam eder. İl dışından gelen ekiplere mahallesindeki adres bulmalara yardımcı oluruz. Mahallemizde kurulacak çadırlara ve dağıtımlarda yetkililere yardımcı oluruz. Koordinasyon kriz merkezinde bulunan MAG merkezinden gelen talimatları uygular kriz merkezi ile uyumlu çalışma gösteririz. Arama kurtarma işlemleri bittikten sonra bulunduğumuz yerde yeniden yapılanmada görev alırız. Yani, eğitimli ve ekipmanı olan Mahalle Afet Gönüllüleri projesinin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Bu projenin uygulanmasının sürekli olabilmesi için yetkili mercilerin tam destek vermesi gerekir " dedi.

Tatbikat detaylarını anlattı..

Karaçam, Tatbikatın işleyişi hakkında şu bilgileri verdi: "Tatbikat öncesi enkaz alanına gelen gönüllülere ip kullanma teknikleri, yüksekten iniş ve yaralı indirme eğitimleri İbrahim Karayel tarafından verildi. Tatbikat saat 20.15'de başladı. Yalova’da oluşan şiddetli deprem sonrası zarar görmemiş ve kendi ailesinin güvenliğini sağladıktan sonra mahallesinde bulunan konteynırlarda toplanan MAG’lar, MAG kriz merkezinden gelen anonsla enkazların çok olduğu bölgeye yönlendirildiler. Enkaz alanına gelen ilk mahalle kriz masasını kurarak ekipmanlarını yerleştirdikten sonra enkaz çalışmalarına başladı sesli ve sessiz arama yaparak belirlenen yerde betonu delerek mağdura ulaştı. Gerekli ilk müdahale yapılarak hastaneye sevk edildi. Diğer mahallelerden gelen ekipler de kriz merkezinin yönlendirdiği enkazlarda çalışmalar yaptılar. MAG’lar büyük bir enkazda hafif arama kurtarma yaptıktan sonra en alt katta mahsur kalan kişinin sesini aldılar bunu kriz merkezine bildirdiler. Yeni ekip ve ekipman talebinde bulundular. Enkazlarda çalışma yapan gönüllüler, 6 yaralının yer tespitini kamera sistemiyle enkaz altında belirleyerek çalışmalarını başlattı ve yaralıları kurtararak ilk yardım müdahalesini yaptıktan sonra sağlık birimlerine sevkini sağladılar. Tatbikata, Yalova İl Afet ve Acil Durumu Müdürlüğü 6 kişilik bir ekibi gözlemci olarak gönderdi. Gelen heyet, enkazlarda yapılan çalışmaları gözlemledi ve rapor tuttular. Tatbikatımızı İl Jandarma Alay Komutanı Ali Gemalmaz ziyaret etti. Çalışmalar konusunda bilgiler komutanımıza anlatıldı ve tatbikat işleyiş konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Destek veren Yalova ve Subaşı Belediyesi'ne, Yalova AFAD Müdürlüğü'ne, tatbikata katılan mahallelere ve koordinatörlerine Yalova MAG-DER ve şahsım adına teşekkür ederim."

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı