Yukarı Çık
 
 ‘Ceviz hasadı 150 ton olacak’
12 Temmuz 2019 Cuma 16:04:24
213 kez okundu.

Altınovalı İl Genel Meclisi Üyesi Resul Çiftçi, 10 yıl sonra Sermayecik Köyü’nün ceviz ile anılacağını söyledi

 

 

..”70 dönümlük arazi oldukça verimli ve büyük bir alanı kaplıyor, bu üretim ile birlikte köy tüzel kişiliğine 200 bin TL’lik gelir sunulacak. Demek oluyor ki Sermayecik Köyümüze ciddi bir yatırım olacak.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

S.S. Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı, Altınovalı İl Genel Meclisi Üyesi Resul Çiftçi, Sermayecik Köyü’nün tarım alanında marka bir köy olduğunu söyledi. Köyde her türlü tarım ürününün yetiştiğini söyleyen Çiftçi, “10 yıl sonra Sermayecik Köyü, cevizle anılır bir köy haline gelecek” dedi.

‘Bugün 15 ton, 10 yıl sonra hasat 150 ton olacak’..

Çilek ile isminden sık söz ettiren Sermayecik Köyü’nün ceviz ile de anılacağını belirten Sermayecik Köyü Muhtarı Resul Çiftçi, “Sermayecik Köyü’nde artık ceviz ağaçları da yetişiyor. Köy tüzel kişiliği tarafından 70 dönümlük araziye 1200 adet dikilen ceviz ağaçları verimli bir şekilde büyümeye devam ediyor. 70 dönümlük arazi oldukça verimli ve büyük bir alanı kaplıyor, bu üretim ile birlikte köy tüzel kişiliğine 200 bin TL’lik gelir sunulacak. Demek oluyor ki, Sermayecik Köyümüze ciddi bir yatırım olacak. Ceviz fidanlarını köyün atıl durumunda olan arazilerini dönüştürerek değerlendirmek istedik. Bunun dışında mevcut ceviz ağaçlarına yandal verimi yüksek aşılama yaptık. Mevcut ceviz ağaçlarından 15 ton ceviz hasadı veriyoruz. 10 yıl sonra Sermayecik Köyü, cevizle anılır bir köy haline gelecek. 5-6 yıl sonra bu ağaçlar ürün verecek. Bugün 15 ton ceviz hasadı veriyorsak, 10 yıl sonra bu hasat 150 ton olacak” ifadelerini kullandı. 

‘Ne istersen var’..

Köydeki ürün çeşitliliğinden bahseden Çiftçi, “Marmara Bölgesi’nde ne yetişiyorsa, hepsi Sermayecik’te var. Burası gerçek bir köy. Toprağı verimli ve daima üretim devam ediyor. Mayıs’tan Kasım ayına kadar İstanbul’a araç kalkar, buradan ürün gider. Çilek, kiraz, fasulye, kızılcık, fındık, erik, az birazda kestane gider” diye konuştu.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı