Yukarı Çık
 
'FAY HATTI 4 METRE HAREKET EDEBİLİR!'
11 Temmuz 2019 Perşembe 15:51:13
180 kez okundu.

7'NİN ÜZERİNDE OLACAK!

 

 

Alman bilim adamları, Marmara Denizi'nde olması beklenen depremin büyüklüğünün 7'nin üzerinde meydana gelebileceğini belirttiler.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Alman bilim adamları, Marmara Denizi’nde önemli tektonik gerginlikler nedeniyle büyük bir deprem meydana gelebileceğini söylediler. Olası depremin büyüklüğünün 7,4'e kadar çıkabileceğini belirten bilim adamları, tsunami beklentisinin bulunmadığını da dile getirdiler. Kiel'de bulunan GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi'nden Jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi'nde büyük bir deprem olabileceği uyarısında bulundu. Nature Communications  dergisine konuyla ilgili bir makale yazan Lange, Marmara Denizi'nde büyük tektonik gerginlik olduğunu belirterek, "Bu 7,4 büyüklüğünde bir depremin meydana gelmesi için yeterli" dedi. Marmara Denizi'nin altında Avrasya ve Anadolu tektonik plakalarını ayıran Kuzey Anadolu fay hattı bulunuyor. Alman bilim insanları iki buçuk yıl boyunca GEOMAR'ın geliştirdiği ölçüm sistemi GeoSEA ile Marmara Denizi'nin 800 metre altında ölçümler yaptı.

'Fay hattı 4 metre hareket eder'..

GeoSEA Proje yöneticisi Heidrun Kopp, "Bu gerginlik bir deprem sırasında çözülürse fay hattı dört metreden fazla hareket eder. Bu deprem büyük bir yıkıma neden olacak ama tsunami dalgasına yol açmaz" dedi. Alman bilim insanları olası bir depremin zamanı hakkında da bir tahminde bulunmazken, böyle bir değerlendirme ile bir paniğe yol açmak istemediklerini özellikle vurguladı. Açıklamada, 17 Ağustos 1999 tarihindeki deprem gibi, olası yeni bir sarsıntının Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde ağır sonuçlara yol açabileceği de ifade edildi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı