Yukarı Çık
 
17 öğrenci iş başı yaptı
11 Temmuz 2019 Perşembe 15:50:31
110 kez okundu.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sosyal Çalışma Programı, Yalova’da 17 gencin katılımı ile başladı.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, üniversite öğrencilerinin tecrübe edinme ve sosyal sorumluluk bilincini artırmayı hedefleyen Sosyal Çalışma Programı’nın ilk katılımcılarını kura çekimi ile belirlemişti. Sosyal Çalışma Programlarına 200 bini aşkın genç başvuruda bulundu ve 20 bin genç merkezi kura ile yerleştirildi. Sosyal Çalışma Programları Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları ile sınırlı tutularak uygulamalar haftada 3 gün olarak gerçekleştirilecek, gençlerimize her gün için 67 lira ödeme yapılacak. Bu ödemelerden dolayı öğrencilerin almış oldukları  KYK bursları ve öğrenim kredileri  kesintiye uğramayacak. Ayrıca genel sağlık sigortalarının yanı sıra gençlerimizin emekliliğine etki edecek olan SGK prim ödemeleri de yapılacak.
 Sosyal becerilerini geliştirecekler..

Sosyal Çalışma Programlarıyla doğanın ve kültürel mirasımızın korunmasından restorasyon çalışmalarına, kütüphanelerin bakımından kamuda sunulan sosyal hizmetlerin geliştirilmesine, tarımdan spor aktivitelerine kadar pek çok alanda gençlerin enerji ve yeteneklerinden istifade edilecek. Böylelikle, gençler iş hayatına atılırken takım içinde çalışma, organize olabilme, iletişim kurabilme ve problem çözme gibi sosyal becerilerini geliştirecekler.

Yalova’da 17 gence imkan sağlandı..

İlk kez uygulanmaya başlayan Sosyal Çalışma Programı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 17 gencin kültürel ve sosyal  hizmetlerin desteklenmesi amacıyla bağlı kuruluşlarda görevlendirilmeleri yapıldı. Bu doğrultuda gençler aileye yönelik danışmanlık hizmetlerine, ildeki çocuk ve gençlerin zararlı madde bağımlılığının önlenmesine destek çalışmalarına, Çocuk Koruma Kanunu’na göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesinde görev alarak, kadın haklarını geliştirmeye yönelik kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla faaliyet ve projeler yürütülmesine, yaşlılara yönelik sosyal desteklerin verilmesine katkı sunmak, engellilere ve engelli ailelerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerinde ayrıca şehit yakınları, gaziler ve gazi ailelerine gerekli danışmanlık ve rehberlik hizmetlerine katkı sunmaları amaçlanıyor.
 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı