Yukarı Çık
 
LAVANTA TARLALARI EKOTURİZME KATKI SUNUYOR
10 Temmuz 2019 Çarşamba 16:09:10
254 kez okundu.

 

 

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği, hafta sonu Lavanta tarlalarıyla ün yapan Keçiborlu'ya bağlı Kuyucak köyünde hayata geçirilen lavanta tarlalarını ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'ne gezi düzenledi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Kare Tur firması tarafından organizasyonu yapılan etkinliğe Kuyucak köyünde kahvaltı yaparak başlayan Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği üyeleri, daha sonra köylüler tarafından hayata geçirilen lavanta tarlalarını gördüler. Fotoğraf çekimi yapan katılımcılar daha sonra köyde evlerinin önünde lavanta ürünleri satan köylülerden ürün alarak 2005 yılında Veteriner Hekim Öztürk Sarıca tarafından hayata geçirilen ‘Lisinia Doğa Yaşam’ projesinin olduğu alanı gezdiler. Üyeler tıbbi ve aromatik bitkilerden üretilen ürünlerden alarak Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'ne gittiler ve güzel zaman geçirdiler. Ertesi gün Kokartlı Rehber Murat Kutlu nezaretinde Burdur Arkeoloji Müzesi'ni gezdikten sonra Türkiye’de ilk önce turizme açılan Burdur'a bağlı İnsuyu Mağarası’nı gezdiler. Üyeler ardından Sagalossos Antik Kenti'ni gezmelerinin ardından Isparta’dan hediyelik gül ürünleri alarak dönüş yaptılar.

Özellikle Kuyucak köyünün ekoturizme kazandığını yerinde gördüklerini ve köylülerin her geçen gün evlerini küçük işletmeler haline getirdiklerini ve bundan sonraki dönemde ise köylülerin ev pansiyonculuğunu da oluşturacaklarını söyleyen Dernek Başkanı Yiğit, ekoturizmden gelir elde etmek için değişik projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Gezinin kendilerini çok memnun ettiğini belirten Yiğit, ilgili kurum ve kuruluşların köylülere gereken değeri verip öncülük etmeleri halinde Türkiye’de tarımın bitmeyeceğini ve köylülerin de tarımdan ve ekoturizmden gelir elde edeceklerini bildirdi. Yalova Model Ormanı kapsamında 2010 yılından itibaren Armutlu köylerinde tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve köylülerin de gelir elde etmeleri için Orman İşletme Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü'nden Ahmet Tınmaz tarafından çalışmaları başlatılmıştı. Ancak yarım kalmış olan projenin mutlaka Yalova köylerinde yeniden hayata geçirilmesi ve üç büyük şehirden hafta sonları Yalova köylerinde oluşturulacak tıbbi ve aromatik bitkilerin görülmesi ve distilasyon yöntemiyle tıbbi ve aromatik bitkilerin suyunun ve yağının çıkartılarak köylülerin de gelir elde edeceğini ifade eden Yiğit, özellikle dikilecek tıbbi ve aromatik bitkilerin bal üretimine de çok büyük katkı sunacağını belirtti. Burdur Gölü çevresinde yer altından sondaj yapılarak sulamalı tarım yapılması ve mermer ocaklarının sayısının çok fazla olması nedeniyle, İnsuyu Mağarası'nın ve Burdur Gölü'nün her geçen gün suyunun azaldığını anlatan Yiğit, şöyle konuştu: "Bu kapsamda Isparta ve Burdur bölgesinin doğal güzelliklerinin de korunması amacıyla mutlaka ilgili kurum ve kuruluşların da bu güzelliklerin yok olmaması için gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Burdur bölgesinde sulama ile elde edilemeyen ürünlerin yetişmesi nedeniyle bu yönde tarım ürünlerinin ekilmesi ve Antalya’nın yakın olmasından dolayı diğer ürünlerin yakın bölgelerden sağlanması hem Türkiye’de ilk kez turizme açılan İnsuyu Mağarası'nın içinde gölcüklerin oluşmasına hem de Isparta ve Burdur bölgesinde bulunan göllerin de kurumamasına imkan sağlayacaktır."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı