Yukarı Çık
 
Hayati Küçük Amerika’da konferans verecek
10 Temmuz 2019 Çarşamba 16:07:45
324 kez okundu.

4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’na konuşmacı olarak katılacak

 

Haber / Ebru HASBULAT

18-20 Temmuz 2019’da Dallas-Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerika Mimarlar Enstitüsü ve uluslararası üniversitelerin işbirliği ile gerçekleştirilecek olan 4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’na konuşmacı olarak Mimar & İnşaat Yüksek Mühendisi Hayati Küçük davet edildi.

Sempozyumda iş hayatındaki tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak olan YPU Yapı Proje Uygulama Şirketi’nin İcra Kurulu Üyesi Hayati Küçük, ‘Sürdürülebilir İnşaat Projelerinde Planlama ve Süreç Yönetimi Metodolojisinin Önemi’ başlığıyla bir de sunum gerçekleştirecek.

4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu..

Avrupa Birliği projesi kapsamında ortaya çıkan ‘Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’nun (International SustainableBuildingsSymposium-ISBS) ilki 2010 ve ikincisi 2015 yılında Ankara’da üçüncüsü ise 2017 yılında Dubai’de organize edildi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Houston Başkonsolosu, Amerika Mimarlar Enstitüsü (AIA) Başkanı ve ABD Yeşil Binalar Derneği (USGBC) Başkanının açılış konuşmasını yapacağı sempozyumda; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ABD Ordusu Mühendislik Çevre ARGE Merkezi, Avrupa Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (EIRD), Uluslararası EPD Sistemi gibi kurumlardan uzmanlar ve önemli bilim adamları davetli konuşmacı olarak sempozyuma katılacak.

Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları sempozyumu destekliyor..

Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi, Petronas Teknoloji Üniversitesi, Sydney Teknoloji Üniversitesi, Illinois Teknoloji Enstitüsü, Jindal Küresel İşletme Okulu, Tarbiat Modares Üniversitesi, Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu, Putra Üniversitesi, Pisa Üniversitesi, San AntonioTeksas Üniversitesi, IbnZohr Üniversitesi, Johannesburg Üniversitesi, Dublin Teknoloji Enstitüsü, Granada Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gedik Üniversitesi gibi yükseköğretim kurumları ile özel sektör ve çeşitli sivil toplum örgütleri de sempozyuma destek oluyor.

Sempozyum, dünya genelinde çevre teknolojileri ve yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlar, şirketler, belediyeler ve diğer resmi ve özel kurum yetkililerini bir araya getirecek.

Sempozyumun amacı..

“Sürdürülebilirlik”, son yıllarda her disiplinin kalkınma kuramları, modelleri ve politikaları içinde vurgulanarak kullanılan bir kavramdır. Ekosistem dengeleri bozulmadan çevre kalitesinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir yapı tasarımının temel hedefidir. Çevre; doğal, ekonomik ve insani değerlerle birlikte, canlı ve cansız varlıkların her çeşit eylem ve davranışını etkileyen fiziksel, kimyasal, biyolojik ve toplumsal nitelikteki etkenlerin bütünüdür. Yapı da çevrenin bir bileşenidir ve yaşam süreci içinde yerel veya küresel ölçekte çevre ile ilişkilerini sürdürür. Bu bağlamda, çevre bilinçli sürdürülebilir bir yapı, ekosistem dengelerini bozmadan canlı ve cansız varlıkların bir arada var olmasını sağlamalı, insan sağlığını güven altına almalı ve kaynakları ekonomik kullanmalıdır. Sürdürülebilir yapı tasarımının hedefi, kullanıcılara nitel, nicel, fiziksel ve psikolojik göstergeler bazında uygun ortamlar sunmaktır.

Sürdürülebilir yapı; ekolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik boyutlarıyla tanımlanabilir. Bu bağlamda, ekolojik sürdürülebilirlik; kaynakların ve ekosistemin korunumuna, ekonomik sürdürülebilirlik; kaynakların uzun dönem kullanılabilirliği ve kullanım bedellerinin düşük olmasına, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik ise; insan sağlığı ve konforunun sağlanmasına ve sosyal, kültürel değerlerin korunumuna ilişkin kurguları düzenler.

Söz konusu kurguların irdeleneceği sempozyumda, yurtiçi ve yurtdışından katılacak bilim adamları, uzmanlar ile uygulamacı ve denetim mekanizmalarında görev alan kurum-kuruluşların bir araya getirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef çerçevesinde, “sürdürülebilir yapı tasarımı”, “sürdürülebilir yapı malzemeleri”, “sürdürülebilir kentsel tasarım”, “mühendislik biliminde sürdürülebilirlik” ve “çevre politikaları ve uygulamaları” alanlarında geleceğe yönelik öngörülerin ortaya konacağı ve çözümler üretileceği, Amerika’da, Türkiye’de ve diğer ülkelerde sürdürülebilir yapılar konusundaki gelişmelerin değerlendirileceği ve bilgi alışverişinde bulunulacağı bir tartışma platformu oluşturulacaktır.

Ayrıntılı bilgiye sempozyumun resmi web sitesi olan www.isbs2019.gazi.edu.tr adresinden ulaşabiliyor.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı