Yukarı Çık
 
ŞÖNİM’den şefkat eli!
9 Temmuz 2019 Salı 15:41:55
254 kez okundu.

 

 

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), 2019 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Faaliyet Planı doğrultusunda eğitim çalışmalarına devam ediyor.

 

Kadın Konukevi’nde ilk 6 ayda 79 kadın ve beraberindeki 55 çocuğu hizmetlerden yararlanıyor.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), ilimizde şiddete karşı yaşanan mağduriyetin önüne geçmek adına çalışmalarına devam ediyor. ŞÖNİM’in yapmış olduğu çalışmalar kapsamında Yalova’da 2019 yılı Ocak ve Haziran ayına kadar olan sürede 417 önleyici, 10 koruyucu koruma kararı verildi. Hizmetlerden 509 kadın 63 çocuk ve 33 erkek faydalanıyor. Bu kişilere rehberlik, barınma, hukuki ve psiko-sosyal destek gibi hizmetler sağlanıyor. Kadın Konukevi’nde ilk 6 ayda 79 kadın ve beraberindeki 55 çocuğu hizmetlerden yararlanıyor.

356 kişiye kadına yönelik şiddet semineri..

2019 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Faaliyet Planı doğrultusunda yapılan çalışmalar kapsamında İl Jandarma Komutanlığı personeli, 700. Yıl Osmangazi İlkokulu, Zübeyde Hanım Ortaokulu öğretmen ve velileri, Rahmi Tokay Ortaokulu, Şehit Kübra Doğanay İHO, Saffet Çam Ortaokulu öğretmenleri, Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü personeli ve yükümlüler, AÇSHİM personeli, Termal İlçe Emniyet Amirliği personeli, İŞKUR personeli, Armutlu Belediyesi personeli ve rehber öğretmenlere yönelik olmak üzere toplamda 356 kişiye kadına yönelik şiddetle mücadele semineri verildi. ASAM ve MÜDEM Derneği’nden faydalanan yabancı uyruklu kadınlara yönelik ‘kadına yönelik şiddetle mücadele ve ŞÖNİM hizmetleri’ konulu seminer verildi. Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından İl Jandarma Komutanlığı er ve erbaşlar ile Çiftlikköy Belediyesi personeline toplamda 44 kişiye evlilik öncesi eğitim semineri verildi.

668 kişiye aile içi iletişim semineri..

Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Gazi Abdurrahman İlkokulu ve Elmalık Salim Delen İlkokulu velileri, AKV Çocuk Evleri personeli, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden yararlanan yükümlüler, Milli Piyango BRMM ve YBRM Müdürlüğü personeli, Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, Armutlu Belediyesi çalışanı, Paşakent Merkez Huzurevi personeli, TYP personeli, ÇEKOM personeli, ŞÖNİM personeli, Çınarcık Huzurevi personeli, MEM yatılı kuruluş personeli, Eser Bakım Merkezi personeli, Yalova Ceza ve Tutukevi tutuklularına yönelik toplamda 668 kişiye aile içi iletişim ve problem çözme becerileri semineri verildi.

132 öğrenci ve veliye aile içi iletişim semineri..

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 585 sağlık personeline kadın erkek fırsat eşitliği-kadına yönelik şiddetle mücadele semineri gerçekleştirildi. ŞÖNİM ve Sosyal Hizmet Merkezi tarafından AÇSH İl Müdürlüğünde çalışan 19 meslek elemanına erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele eğitimi verildi. AÇSH İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Gazi Osman Paşa, Zübeyde Hanım, Hayme Hatun ve Aydede Anaokulu, Gazi Abdurrahman, 75. Yıl Namık Kemal, Rahmi Tokay, Elmalık Salim Delen ve Mevlana İlkokulu’nda toplam 132 öğrenci velisine yönelik 8 oturum halinde aile içi iletişim eğitimi verildi.

Bin 81 kişiye eğitim..

İl Müftülüğü tarafından Kur’an kursu öğreticileri, kadın İŞKUR personeli, cami cemaati, din görevlileri, yaz kuran kursu öğreticileri, kadın konukevinde kalan kadınlar, kurum/kuruluşlar, dernek ve vakıflara olmak üzere toplamda bin 81 kişiye temel aile bilinci, aile içi iletişim, kadına yönelik şiddetle mücadelede konusunda farkındalık çalışmaları yapıldı. Kadın konukevinde kalan kadınlara yönelik manevi destek hizmeti verildi. Kadın Konukevi Müdürlüğü, şiddet gören kadınlara, konukevinde kaldıkları süre boyunca ve sonrasında mevzuatta belirtildiği şekilde ekonomik destek sağlandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde,  kadın konukevinde kalan kadın ve çocukların Halk Eğitim Merkezi kuaförlük bölümünden ücretsiz saç bakımından yararlanmaları sağlandı. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine yönelik aile içi iletişim ve kadına yönelik hizmetler semineri verildi. Stant açılarak broşür dağıtımı yapıldı.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı