Yukarı Çık
 
TATBİKATLAR GERÇEĞİNİ ARATMADI
8 Temmuz 2019 Pazartesi 15:47:46
319 kez okundu.

MAG-DER'den eğitim ve motivasyon kampı

 

 

Yakın zamanda hayatını kaybeden MAG Ayhan Vural adına Çınarcık-Teşvikiye Mevkiinde Eğitim ve Motivasyon Kampı düzenlendi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova MAG-DER yakın zamanda hayatını kaybeden MAG Ayhan Vural adına 6-7 Temmuz tarihleri arasında Teşvikiye’de Eğitim ve Motivasyon Kampı düzenledi. Kampta arazide arama kurtarma eğitimi, sel ve su taşkınlarında kurtarma eğitimleri, enkazda kamera ile arama teknikleri pratik ve teorik olarak verildi ve gecede eğitim tatbikatı yapıldı. İstanbul Kağıthane ve Zeytinburnu MAG-DER, Yalova Dağcılık ve Doğa Sporlar Kulübü (YADOS), Yalova MAG-DER üyeleri katıldı. Eğitim ve tatbikatlara tüm katılan gruplar ortak çalışmalar yaptılar.

Arama-kurtarma ekiplerine haber verilmeli..

"Uluslararası sistemlerine göre üç safha üzerinde değerlendirme yapılmaktadır" diyen Yalova MAG-DER Şube Başkanı Sabri Karaçam, "Şüphe safhasında ekibin planlanan ve etkinliğe giderken verdiği bilgilere göre aradan 1 gün geçmesine rağmen varması gereken bölgeye varamaması ve hiç kimseye bilgi verilememesi durumunda anılan ekibin emniyetinden şüphe edilmesidir. İlgili arama-kurtarma birliğine haber verilerek ekibin dönüş rotasının bittiği noktalar araştırılarak dönüp dönmediği bilgilerinin teyit edilmesidir. Alarm safhasında ekibin planlanan ve etkinliğe giderken verdiği bilgilere göre aradan 2 gün geçmesine rağmen varması gereken bölgeye varamaması ve hiç kimseye bilgi verilememesi durumunda anılan ekibin kaza geçirmesi ihtimalinin yüksek olduğunun değerlendirilmesi ve arama-kurtarma ekibinin dönüş rotasından girerek ekibin takip edeceği rotayı aksi yönden araştırmaya başlar. Tehlike safhasında ise ekibin kazaya uğradığı kesinleşmiştir. Arama-kurtarma birimi derhal arama ve kurtarma faaliyetlerine başlar. AKKM'ye haber verilir ve ihtiyaç duyulma ihtimaline karşı yedek ekipler hazırlanır. Bekler durumuna getirilir" diye konuştu.

Teknikleri bulunuyor..

Dağlık bölgelerde arma-kurtarma yapılırken teknikleri de anlatan Karaçam, "Dağda karadan arama teknikleri vardır. Keşif aramasında 3-4 veya 5 kişilik çok deneyimli dağcıdan oluşur. Hızlı ve minimum malzemeyle teçhiz edilmiş olmalıdırlar. Kaybolan grubun takip edeceği rotayı izlerler. Diğerleri tam malzeme ile daha sonra yapılan telsiz görüşmelerine arkadan gelirler. Bu ekibe sağlık uzmanı da verilmelidir. Alan taramasında, kısmen büyük alanların aranmasında Kullanılan bir yöntemdir. Her grup belirli bölgeyi tarar, gruplar kendi aralarında muhabere yaparlar. Örneğin iki ekip varsa iki ayrı alan aynı anda aranmış olur. Hat düzeninde aramada, grup üyeleri araştırılacak alana belli aralıklarla dizilir ve ileriye doğru arama yapılır. Arama arazinin yapısına, görüş alanına personel sayısına, alanın büyüklüğüne ve arama zamanına göre belirlenir. S. Patern arama tekniğinde geniş ve düze yakın arazi kesimleri ile görüş mesafesinin çok olduğu iyi hava ve arazi koşullarında uygulanır. Arama ekipleri dağcıların muhtemel bulunma yerlerinden başlayarak arazide S'ler çizerek arama yapılır. Genişleyen kare arama tekniğinde Kaybolan dağcıların en son görüldükleri veya gitmek istedikleri yer karenin merkezi kabul edilir ve dışa doğru arama yapılır. Kayıp olan dağcı sayısı az ise kullanılır. Daralan kare arama tekniğinde kayıp olan dağcılıların ilk faaliyete başladıkları yerden veya kamp bölgelerinde başlayarak muhtemel kayboldukları yere doğru aramaya devam edilir. Kayıp olan dağcı sayısı az ise bu düzen kullanılır. Tekli spiral arama tekniğinde eğer dağcılar dik zirvelerde kayıp olmuşlarsa ve dağın etrafı geçişe uygunsa aşağıdan başlanarak spiral gibi arama yapılarak zirveye doğru çıkılır. Dağın 360 derece etrafı aranır. Çiftli spiral arama tekniğinde yeteri kadar arama kurtarma ekibi varsa teklide olduğu gibi 360 derece arama yapılır. Bir aşağıdan yukarı doğru spiral arama yaparken diğer grup yukarıdan aşağıya doğru aynı teknikle arama yaparak aşağıya doğru iner yukarıdaki ekip helikopterle zirveye bırakılır. Kutu arama tekniğinde arama kurtarma ekiplerince sık arama yapılacak yerler arama bölgelerine ayrılır. Bu bölgelerde çıkış noktasından aramaya başlayarak aramaya tekrar başlangıç noktasına gelindiğinde aramaya son verilir. İrtibatın koptuğu kayalık ver ormanlık alanlarda kullanılır. Zincir arama tekniğinde çok sayıda ve değişik faaliyet icra eden dağcıların geniş alanlarda aranmalarında kullanılır. Arama ekipleri buluşma noktalarında buluşarak durum değerlendirmesi yaparak aramaya devam ederler. Çark arama tekniği de derin kar ve yüksek irtifa arama kurtarma personelinin risk altında kaldığı zorlu hava ve arazi koşullarında uygulanır" diye konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı