Yukarı Çık
'MARMARADA IŞIK KALMADI!'
7 Temmuz 2019 Pazar 13:59:40
589 kez okundu.
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Marmara Denizi ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu..

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Türkiye denizlerinin giderek artan ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi. “Bunlar kara kökenli kirlenme, aşırı avcılık, kıyıların tahribi, yabancı türlerin girişi ve başlı başına bir tehdit olan iklim değişikliği... Bir yarımada olan ülkemiz bu tehditlere kayıtsız kalamaz" dedi ve ekledi: "Ulusal bir seferberlik gerekiyor. Karadeniz’de arıtma eksikliği ve katı atıkların denize atıldığını görüyoruz. Yasadışı ve aşırı balıkçılık canlı kaynaklarımızı tüketiyor. Hedef dışı avcılık azaltılmalı. Balıkçılığımızın kalbi Karadeniz’de koruma alanı yok." Bir ülkeye ait tek deniz olan Marmara Denizi’nde çözünmüş oksijen eksikliği nedeniyle hidrojen sülfür gazının oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, “1985’te ışık geçirgenliği 15 metreydi, günümüzde 2 metre. Marmara’da canlı kaynaklarının stokları yıprandı ve deniz gıda güvenliğimiz tehdit altına girdi. Marmara’da ticaret gemilerinde balast suyu değişiminin durdurulması şart. Marmara korunmayı bekliyor, böylece Karadeniz ve Ege Denizi de iyileşecek" dedi.

PLASTİK ATIKLARA DİKKAT!

Denizlerin en derin noktalarında bile plastik atıklar olduğunu belirten Öztürk, “Tek kullanımlık plastiklerin kullanımı sınırlandırılmalı. Denizlerimize yerleşen yabancı deniz canlılarının yayılımında kirlenmenin etkisi var. Deniz ulaşımının ve toplu taşımanın özendirilmesiyle karbon ayak izimiz azalacaktır. Deniz araştırmalarına daha fazla bütçe ayrılmalı ve öncelikli destek kapsamına alınmalıdır. Denizlerini bilmeyen bir ülke denizlerini koruyamaz" ifadelerine yer verdi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı