Yukarı Çık
 
  ‘Uygulamalarımız ülkeler arası örnek oluyor’
5 Temmuz 2019 Cuma 16:38:25
528 kez okundu.
Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteği ile Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü’nün yerel ortaklığında gerçekleştirilen ‘Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım’ projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteği ile Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü’nün yerel ortaklığında gerçekleştirilen ‘Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım’ projesinin tanıtımı yapıldı. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, Yalova Defterdarı Mustafa Karadeniz, Enstitü Müdürü Yılmaz Boz, Bilecik ve Yalovalı paydaşlar katıldı.

‘Enstitümüz 1960’lardan bu yana önemli çalışmalar yaptı’..

Toplantının açılış konuşmasını yapan Enstitü Müdürü Yılmaz Boz, “Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün koordinesinde yürütülen ve yerel paydaşlar açısından Enstitü’deki arkadaşlarımızın aktif rol aldığı bir proje. Araştırma ve uygulamaların birlikteliğinin sadece ülkemizde değil, ülkelerarası da örnek teşkil ettiğini vurgulamak istiyorum. İspanya, Portekiz, Hırvatistan, Slovenya ve Türkiye’nin olduğu uluslararası bir proje. Burada Bangladeş’ten bir tarım heyeti vardı. Onlar bizim çalışmalarımızı gördüğü zaman, ‘sizin burada yapmış olduğunuz çalışmalar bize bir ilham kaynağı olacak’ ifadelerini kullandılar. Tarım Orman İl Müdürlüğümüzün diğer illere göre farklı bir avantajı var. Çok küçük bir il olmasına rağmen buradaki yaygınlaştırma projelerini pratikte görebiliyoruz. Örneğin aronya bitkisinin yaygınlaştırılma projesi ile bu yıl üçüncü hasat şenliğini yapacağız. Enstitümüz 1960’lı yıllardan bugüne kadar hep önemli çalışmalara imza atmıştır. Süs bitkileri ile başlayan çalışmalar ceviz ve mantarla devam etti. -80’li yıllara geldiğimizde kivi bu ülkenin tarımına girdi. Kiviyi bu ülkenin topraklarına getiren Araştırma Enstitümüzdür. Orman İl Müdürlüğümüz şimdilerde kivi ile ilgili çok önemli işlere imza atıyor. 1980’li yıllardan bu yana çalışmalar hiç durmadı. 1990’lı yılların sonunda başlayan Geofit Araştırma Merkezi’nin kurulmasına kadar yürüyen süreç içerisinde de Türkiye’nin ve dünyanın en önemli merkezinde olan çeşitlilikleri gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni bir eğitim modeli geliştirilecek..

Projede; tarımsal uygulamaların neden olduğu çevre kirliliğinin azaltılması, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımın sağlanması için çevre dostu tarımsal uygulamaların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Sulama, gübreleme ve bitki koruma konularında doğru uygulamaları kapsayan, uluslararası standartlarda, geniş alanlara ve hedef gruplara yaygınlaştırılabilecek, yeni bir eğitim modeli ve müfredatı geliştirilecek.

Programda proje ortaklarına plaket takdimi yapıldı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı