Yukarı Çık
 
AKSA AKRİLİK VE AK-KİM KİMYA FORTUNE 500 LİSTESİNDE
4 Temmuz 2019 Perşembe 15:45:53
409 kez okundu.
Akkök Holding bünyesinde Yalova’da faaliyet gösteren Türkiye’nin öncü akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ile sektörünün öncü şirketlerinden Ak-Kim Kimya, Fortune 500 Türkiye listesinde geçtiğimiz yıla göre daha ileri sıralarda yer aldı.. 

 

 

 M. Ali CANTÖRÜN

Türkiye'nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 araştırması kamuoyuyla paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl 82. sırada yer alan Aksa Akrilik, bu yıl 2018 yılında gerçekleştirdiği 3.537.548.000 TL değerindeki net satış rakamıyla 78. sırada yerini aldı. Akkim ise bir önceki yıla göre 84 basamak atlayarak 422’den 338. sıraya yerleşti. Akkim’in 2018 yılında gerçekleştirdiği net satış rakamı 816.480.836 TL olarak açıklandı.

Dünyanın en büyüğü..

1971 yılından beri Yalova’da faaliyet gösteren Aksa Akrilik, 1200’den fazla çalışanı ve 502 bin metrekarelik alana yayılan üretimiyle tek çatı altındaki dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi konumunda. Üretimdeki başarısının yanı sıra uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Aksa Akrilik, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik ediyor.

6 farklı lokasyon..

1977 yılında Yalova’da kurulan Ak-Kim Kimya ise, entegre üretim tesislerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Şirket, temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat gibi farklı sektörlere yönelik kimyasallar üreten yapısıyla sektörde özel bir yere sahip. Temel kimyasallar ve performans kimyasalları alanında faaliyet gösteren Ak-Kim Kimya, iştirakleriyle birlikte 6 farklı lokasyonda yüksek teknolojiye sahip üretim tesisleriyle 6 kıtada ulusal ve global birçok markaya hizmet veriyor.

Fortune 500 nedir?

Fortune 500 Türkiye listesindeki şirketler, 2018net satışlarının büyüklüklerine göre sıralanmışlardır. Net satışlar, yıl içinde ana faaliyetlerle ilgili elde edilmiş hizmet ve diğer gelirleri de kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve temel finansal göstergeleri ile birlikte sıralanmasıdır.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı