Yukarı Çık
 
Çocuk hakları için bir araya geldiler
4 Temmuz 2019 Perşembe 15:45:13
103 kez okundu.
Çocuk Koruma Kanunu İl Koordinasyon ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar’ın başkanlığında gerçekleştirildi.  

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

2019 yılı Çocuk Koruma Kanunu İl Koordinasyon ve Değerlendirme Kurulu üçüncü toplantısı; Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar başkanlığında, koordinasyon ve değerlendirme kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Çocuk hakları konuşuldu..

Toplantıda;  İkinci İl Çocuk Koordinasyon Kurulu Toplantısı kararları, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’nın Mayıs- Haziran 2019 aylarına ait çocuk işlemlerine dair sayısal verileri, İl Çocuk Koordinasyon Kurulu Alt Komisyonu kararları değerlendirildi. Ayrıca Yalova’da çocukların güvenli internet kullanımına yönelik gündem maddesi ile yabancı uyruklu çocuklara yönelik barınma merkezi açılıp açılamayacağı konusu gündem maddeleri masaya yatırıldı. Çocuklara yönelik güvenli internet kullanımı konusunda, kamuya açık, internet salonu, oyun salonu gibi işletmelerde, ilgili kurumlarca düzenli yapılan denetimlerinin etkili olduğu, il düzeyinde güvenli internet kullanımının yaygın olduğu ve çocuklara yönelik koruyucu- önleyici olması bakımından denetimlerin sürdürülmesi kararlaştırıldı. Çocuklara yönelik ihmal ve istismar vakalarının tespiti durumunda, bildirimlerin kısa sürede Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirilmesi ve Çocuk Koruma Kanunu doğrultusunda işlem yapılarak, tedbir kararlarının uygulanmasının, olumlu ve etkili sonuçlarının gözlendiği değerlendirildi. Kurul üyesi kurumların koordineli çalışmalarının sürdürülmesinin çocuğun yüksek yararına olacağı görüşüldü. 
Barınma ihtiyaçları değerlendirildi..

Yabancı uyruklu çocuklara yönelik barınma merkezi ihtiyacı değerlendirilmiş olup, Yalova’da çocuklara yönelik barınma merkezi ihtiyacının bulunmadığı değerlendirildi. Sağlık kontrolleri tamamlanmış, kemik yaşı tespit edilmiş ve refakatsiz çocuk statüsünde olan çocukların; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Çocuk Koruma İlk Müdahale Birimi’nden hizmet aldıkları ve söz konusu hizmetin  kurumlar arası işbirliği ile sürdürülmesi kararlaştırıldı.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı