Yukarı Çık
SARALKENT 4. KEZ MAVİ BAYRAKLI
3 Temmuz 2019 Çarşamba 17:05:31
500 kez okundu.
Mavi Bayrak, Kaytazdere Saralkent Halk Plajı'nda yapılan son kontrollerin ardından göndere çekildi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Kaytazdere Beldesi Saralkent Halk Plajı, 44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın, belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği bir ödül olan 'Mavi Bayrak' ödülünü dördüncü kez almaya hak kazandı. Mavi Bayrak, Saralkent Plajı'nda yapılan son kontrollerin ardından göndere çekildi. Kısa bir konuşma yapan Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, "Türkiye’de bu ödüle laik görülen plajlar arasına girmek Kaytazdere için önemli bir gelişmedir. Mavi Bayrak ödülünü dördüncü kez almaya hak kazandık. Kaytazdere halkı ve bu plajı kullanacak misafirler tarafından bu bayrağı korumak için el birliğiyle çalışmalıyız. Bu ödülü kazanmamıza emeği olan tüm kurum ve kişilere ve personellerime çok teşekkür ediyorum" dedi. Yapılan konuşmalar sonrası tüm katılımcılar ile birlikte Mavi Bayrak göndere çekildi. Daha sonrasında Başkan Ali Kangal, tüm katılımcılarla birlikte sahil ve deniz temizliği yaptı.

MAVİ BAYRAK NEDİR?
*Deniz suyunun temiz olduğu,
*Çevre yönetimine önem verildiği,
*Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı,
*Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğin sağlandığı plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür.

MAVİ BAYRAK ÖDÜLLÜ PLAJ KRİTERLERİ..
Mavi Bayrak için uluslararası komisyonun belirlediği 32 kriter bulunuyor. Bunların en önemlileri şöyle; yüzme suyu kalitesi, deniz suyu analizlerinin ilanı, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre eğitim etkinlikleri mekânı, çevre yönetimi, güvenlik ve hizmetler, cankurtaran ve malzemeleri, ilkyardım olanakları, çöp ve geri dönüşüm kutuları, telefon olanağı, duş, soyunma kabini, WC, yüzme sınırı, engelliler için olanaklar, yönlendirme levhaları, peyzaj düzenlemesi ve plaja sağlıklı erişim olanakları.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı