Yukarı Çık
'TURİST SAYISINDA YÜZDE 25'LİK ARTIŞ VAR'
20 Haziran 2019 Perşembe 16:07:19
775 kez okundu.

1 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

 

 

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, 2019'un sonuna kadar 1 milyon turist hedefine ulaşacaklarını söyledi.

 

Yalova; özellikle şifalı termal sularına sahip sağlık turizmi başta olmak üzere, kendine has coğrafi yapısı ve iklime sahip olması dolayısıyla kongre ve yayla turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayatı av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunuyor.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, HABERCİ'ye yaptığı açıklamada, turist sayısında yüzde 25 artış olduğunu söyledi. "Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarıyla yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, önemli toplumsal bir nitelik kazanmıştır" diyen Tali, "Bu nitelik dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi artırmış, turizmden beklentileri olan ülkeleri, bu endüstrinin geliştirilmesine yöneltmiştir. Ülkemizde gelişen turizm hareketliliğinin Yalova'mızı da pozitif yönde etkileyeceği, 2019 yılı sonu itibarıyla yerli, yabancı ve günübirlik olmak üzere turist sayısının 1 milyonu geçeceği yönündedir. Yalova; özellikle şifalı termal sularına sahip sağlık turizmi başta olmak üzere, kendine has coğrafi yapısı ve iklime sahip olması dolayısıyla kongre ve yayla turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayatı av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunar. Yat turizmi için her tarafı denize çevrili olağanüstü güzelliklere sahip, yamaç paraşütü gibi hava sporları meraklıları için de keşfedilmesi gereken bir yerdir" ifadelerine yer verdi.

'Yüzde 25'lik artış var'..

Yılsonuna kadar 1 milyon turist hedefine ulaşacaklarını söyleyen Tali, "2019 yılının dört aylık verilerine göre yerli ve yabancı turist sayımız kayıtlı olanlarla birlikte 166 bin 474 kişi. Tabi kayıtlı olmayanlarla birlikte bu rakam 200 binleri buluyor. Bu yılın sonuna kadar hedeflenen 1 milyon turiste yaklaşacağımızı düşünüyorum. Yani 800-900 bin turist bekleniyor fakat bu rakam sadece kayıtlı olan öngörülen kişi sayısıdır. Kayıtlı olamayan ve günübirlik gelen turist ile birlikte 1 milyon rakamını geçeceğini düşünüyoruz. Türkiye genelinde 2019 yılı sonunda 50 milyon turist bekleniyor. Ülke genelinde turist sayısında yüzde 25 artış var. Bu yüzde 25'lik artış Yalova'ya da yansıyacak. Bu artış ile birlikte ülke ekonomisine 40 milyon dolar gelir elde etmesi bekleniyor" dedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı