Yukarı Çık
 
'YALOVA BUNUN HESABINI SORACAK!'
16 Haziran 2019 Pazar 14:36:07
1390 kez okundu.

 

Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Karlık Yaylası'na kurulan RES'ler ile konuştu..

 

 

 

 

.."Yalova’yı ve doğayı korumalıyız. Biz enerji üretilmesine karşı değiliz. Biz bu santrallerin uygun noktalarda yapılmasından yanayız. Enerji üretimi adı altında birileri rant elde edecek diye doğa katledilmemelidir."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Karlık Yaylası'na kurulan RES'ler ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Beşli, gazetecilere yaptığı açıklamada, RES'lerin doğayı katlettiğini söyledi ve ekledi: "Şunu açık olarak söylemeliyim ki orada kelimenin tam anlamıyla bir doğa katliamı yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor. Burada binlerce ağaç kesilirken ekolojik denge de bozuldu. RES tribünlerinin etrafında ot yetişmesin diye toprağa zehir atıldığını öğrendik. Bu hem toprağa, hem bitkilere hem de oradaki canlılara zarar veriyor."

'Yalova bunun hesabını soracak'..

RES'lerin çıkardığı seslerin canlıları rahatsız ettiğini söyleyen Beşli, "RES’lerin çıkardığı ses hem burada yaşayan hayvanların bölgeyi terk etmesine neden oluyor, hem de çevredeki köylerde yaşayan insanların sesten rahatsızlık duymasına neden oluyor. Yalova’yı ve doğayı korumalıyız. Biz enerji üretilmesine karşı değiliz. Biz bu santrallerin uygun noktalarda yapılmasından yanayız. Enerji üretimi adı altında birileri rant elde edecek diye doğa katledilmemelidir. Buradan gönül rahatlığı ile bir şeyi daha söylemek durumundayım. RES’lerin Karlık Yaylası'na kurulmasına izin vererek burada doğanın katledilmesine neden olan herkes Yalova’ya ihanet içerisindedir. Bir gün Yalova onlardan bunun hesabını soracaktır" ifadelerine yer verdi.  

'Eylem yapacağız'..

Tüm STK'lara seslenen Beşli, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sizler de bu duruma sessiz kalarak yaşanan doğa katliamının bir parçası olmayın. Bizimle el ele verin. Buradaki durumu herkese duyurmak için ortak bir eylem düzenleyelim ve duruma dikkat çekelim. Belki artık Karlık Yaylası’nı kurtaramayız ama en azından başka RES’lerin gelmesinin önüne geçebiliriz."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı