Yukarı Çık
 
OKULLARA YEŞİL BAYRAK
12 Haziran 2019 Çarşamba 16:55:15
762 kez okundu.

Türkiye'de ilk defa Yalova'da verildi

 

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde ödül ve yeşil bayrak töreni düzenlendi.

 

Çevre temizliği kampanyalarına destek veren kurum ve kuruluşlara plaket takdimi yapıldı. Yalova'daki 14 okula da yaptıkları çalışmalardan dolayı yeşil bayrak ödülü verildi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde ödül ve yeşil bayrak töreni düzenlendi. Yalova'daki 14 okula Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yeşil bayrak ödülü verildi. Dünya Çevre Günü sebebiyle törenin açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, "Dünya Çevre Günü, ilk defa 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar kutlanarak gelmiş bir farkındalık günüdür. İl Müdürlüğü olarak bu farkındalık gününü sadece bir gün değil 3 ay olarak geniş bir aralıkta çeşitli etkinlikler ile kutlanmıştır. Bu sene ki etkinliklerimiz Hersek Lagünü temizliği ile başladı, çevre eğitimleri, yaratıcı drama öğrenciler ile geri dönüşüm tesisi ziyareti, bez torba dağıtım etkinliği ve Termal'deki Büyük Temizlik Kampanyası ile devam etti" dedi.

'Daha temiz bir çevre bırakmak dileğiyle'..

"Bu hafta içerisinde de Eczacıbaşı Resim Şenliği gerçekleştirilmiş, ortaokul öğrencilerimiz yağlı boya ile tuvallerine çevre içerikli resimlerini yaparak farkındalık yaratılmış, eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanmıştır. Burada yapılan resimler İl Müdürlüğümüzde de sergileniyor" diyen Yılmaz, "Ayrıca resimlerden takvim yapılarak kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılacaktır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan resimler ise PTT ile yaptığımız protokol kapsamında özel pullar oluşturulmuş ve kurumumuzda bu pullar kullanılmaya başlanmıştır. Öğrencilerimize yaptığı resimden oluşan pulun büyütülmüş halini küçük bir hediye ile takdim edeceğiz. Bugün ayrıca ülkemizde bir ilk olan Yeşil Bayrak uygulamasını da başlatıyoruz. Tamamen sıfır atık yaklaşımından etkilenerek kurgulanan bu sistem ile Müdürlüğümüz personelince belirlenen kriterleri sağlayan ve yeterli puanı alan çevre duyarlılığı üst düzey okullarımıza Yeşil Bayrak dağıtımı gerçekleştireceğiz. Hedefimiz okullarımızda başlattığımız bu uygulamayı sanayi, kamu kurum ve kuruluşlarını dahil ederek genişletmektir. Gerek etkinliklerimiz kapsamında, gerekse Termal Büyük Temizlik Kampanyası'nda bizlere destek olan sanayicilerimize ve çevre gönüllüsü arkadaşlarımıza da teşekkürlerimizi sunmak adına plaket ve teşekkür belgesi takdim ettik. Çevre Günü kutlamasının, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre için, daha temiz bir dünya için çabaları yoğunlaştırmaya, çevre sorunları ile baş edebilme konusunda sadece kurumlanıl değil herkesin gereken özveriyi göstermesine vesile olmasını temenni ediyorum. Bu vesile ile tüm katılımcıların ve insanlığın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum. Gelecek yarınlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak dileğiyle" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'de ilk defa..

Ardından çevre temizliği kampanyalarına destek veren kurum ve kuruluşlara plaket takdimi yapıldı. Yalova'daki 14 okula da yaptıkları çalışmalardan dolayı Yeşil Bayrak ödülü verildi. Yeşil Bayrak ödülü Türkiye'de ilk defa Yalova'da verildi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı