Yukarı Çık
'GİYİM PAZARINI YALOVA ESNAFI KURSUN'
11 Haziran 2019 Salı 16:41:04
1010 kez okundu.

ODA BAŞKANLARI, SALMAN'A SESLENDİ

 

 

 

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden sosyete pazarı ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamayı yapan Ramazan Tekin’in yanında birçok oda başkanları da yer aldı.

 

.."Bizler Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve esnaf odalarımız olarak konuyu yargıya taşıyacağımızı bildirmek istiyoruz."

 

.."Bizler giyim pazarı kurulmasına karşı değiliz ama giyim pazarı açılacaksa Yalova esnafı olarak rayiç bedeli ne ise o bedel üzerinden iştirakçi olarak Yalova esnafımız taliptir."

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından sosyete pazarı ile alakalı ortak bir basın açıklaması yapıldı. Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı ve Vekili Ramazan Tekin, yaptığı ortak basın bildirisine, Şoförler, Minibüsçüler, Esnaf ve Sanatkarlar, Berberler, Seyyar Pazarcılar, Terziler ve Bakkalcılar Odaları başkanları destek verdiler.

Yalova'ya bir giyim pazarının kurulması gerekiyorsa bu pazarın Yalova esnafı tarafından kurulması gerektiğini dile getirenTekin, açıklamasında, "Son günlerde gündemi meşgul eden sosyete pazarı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme hasıl olmuştur. Yıllardır Yalova'nın gündemine ara ara gelen sosyete pazarı kurma kararları pazaryeri işletme yönetmeliğine göre yasal yollara başvurularak yürütmeyi durdurma kararları aldırılmıştır. Böyle olmasına rağmen yaz sezonu günlerinde yine konu Yalova'nın gündemini meşgul etmeye başlamıştır. Bu durum da Yalova'daki mevcut esnaflarımızın gelirlerini ciddi bir şekilde etkileyecektir" ifadelerine yer verildi.

'Yalova esnafı kursun'..

"Bizler Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve esnaf odalarımız olarak konuyu yargıya taşıyacağımızı bildirmek istiyoruz" diyen Tekin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "5957 sayılı pazaryeri yönetmeliğinin 8. maddesi gereği pazaryerleri, belediyeler veya yüzde 50'sinden fazlasına sahip oldukları iştirakçilerine işlettirilir ve bu yetki devredilemez denilirken, pazar yerlerinin işletmesine ilişkin bazı hizmetler ve bu yönetmelik ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hüküm içermeyecek şekilde yapılacak belirli süreli protokoller ile meslek kuruluşları eliyle yürütülebilir. Meslek kuruluşlarından kasıt esnaf odalarıdır. Bu fıkrada belirtildiği gibi belediye iştiraklerine meslek odaları ortak olabilir. 5957 sayılı yasanın 8. maddesine dayanılarak bir kez daha yasal yollara başvurulup yürütmenin durdurulması kararı için gereği yapılacaktır. Şunu da son olarak belirtmek isteriz; Bizler giyim pazarı kurulmasına karşı değiliz ama giyim pazarı açılacaksa Yalova esnafı olarak rayiç bedeli ne ise o bedel üzerinden iştirakçi olarak Yalova esnafımız taliptir."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı