Yukarı Çık
 UZMANLAR’A YENİ DERMATOLOJİ VE KOZMETOLOJİ UZMANI
11 Haziran 2019 Salı 16:35:05
917 kez okundu.

 

 

Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, botoks ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

 

 

Uzman ekibiyle öncü uygulamalara imza atan Özel Yalova Hastanesi kadrosuna, Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar’ı ekledi. Yalova ve çevre illere sağlık hizmeti sağlayan Özel Yalova Hastanesi, Uzm. Dr. Kadriye Akar ile başarılı hekim kadrosunu genişletmeye devam ediyor.

Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, üzerine en çok yazı yazılan, en çok soru sorulan, uygulama alanı her geçen gün genişleyen popüler bir uygulama yöntemi olan botoks hakkında açıklamalarda bulundu.

“Bu yazımızda botoks ile ilgili merak edilen sorulara yanıt aradık” diyen Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar,

  • Botoks nedir?
  • Botoks uygulaması için bir yaş sınırlaması var mıdır?
  • İleri yaşlarda botoks uygulanır mı?
  • Botoks, çehremi değiştirir mi?
  • Bakışlarım bundan nasıl etkilenir?
  • Botoks uygulamasının vücuda zararı olur mu?
  • Botoks Uygulaması başka hangi hastalıklarda kullanılır? sorularını cevaplandırdı.

BOTOKS NEDİR?

Botoks, ‘ClostridiumBotulinum’ isimli bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Bölgesel olarak uygulanır ve uygulandığı bölgedeki kasları bloke ederek etki gösterir. Bilinenin tersine, botoks, yılan zehiri değildir. Kozmetoloji ve Dermatoloji’de yıllardır kırışıklık tedavisinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemine de adlandırmış bir ticari markanın ismidir.

Zamanla, dokulara elastikiyet veren kolajenin azalmasına bağlı cilt kırışmaları oluşur. Sebum üretiminin yavaşlaması, kolajenin azalması, zamanın olumsuz etkileri birleşir ve ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Tüm bu nedenler için ayrı ayrı tedavi seçenekleri kullanılmakla birlikte, botoks, çabuk etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen bir kozmetik dermatoloji seçeneği olmaya devam etmektedir.

BOTOKS UYGULAMASI İÇİN BİR YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

Botoks, lokal etkili bir ilaçtır. Bu yüzden uygulama yaşında bir sınırlama yoktur. Hekimin öngördüğü yaş uygunsa kullanılabilir. Özellikle mimik kullanımının; ilerideki dönemlerde belirgin ve derin çizgiler oluşturabileceği göz önüne alındığında botoks tedavisine erken yaşta başlanması olumlu olur.

Kaş çatma alışkanlığının bilinçli yok edilmesinin mümkün olmadığı hallerde botoks uygulaması, ilerideki yaşlarda buna bağlı kozmetik sorunun oluşmasını azaltacak hatta önleyecektir. Diğer endikasyonlardabotoks, hekimin yönlendirmesiyle küçük yaşlarda da uygulanabilir.

İLERİ YAŞLARDA BOTOKS UYGULANIR MI?

İleri yaşlarda, sinir ve kas sistemi yapısal olarak değişir. Bu yüzden uygulama istenen sonuçları vermeyebilir. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere esnekliğini yitiren kas dokusunun bloke edilmesi yerine, elastikiyeti kazandıracak farklı uygulamalar kullanılması çok daha yerinde olacaktır.

Azalan kolajeni tetikleyerek kolajen üretimini arttırmak, yüzde oluşan sarkmaları iplerle tedavi etmek, lazer uygulamalarıyla cildi canlandırmak gibi ameliyatsız estetik uygulamalara başvurulabilir.

BOTOKS, ÇEHREMİ DEĞİŞTİRİR Mİ? BAKIŞLARIM BUNDAN NASIL ETKİLENİR?

Botoks uygulamasının çehrenizde yaratacağı değişiklikler, sizin talebinize, hekimin uygulamasına bağlıdır. Göz çevresine yapılan uygulamanın fazla olması, bakışlarınızı değiştirecektir. Ancak bununla birlikte botoks, göz kaslarına uygulandığında, şaşılığı ortadan kaldırır. Öncelikle botoks uygulaması yaptıracağınız hekiminizle ne istediğiniz konusunda net olarak konuşmalısınız. Bununla birlikte botoks uygulaması, kalıcı olmadığı için, istemediğiniz sonuçlara en fazla 6 (altı) ay süreyle katlanmanız gerekeceğini bilmelisiniz.

BOTOKS UYGULAMASININ VÜCUDA ZARARI OLUR MU?

Endikasyon, doğru koşullar ve uzman hekim kontrolünde olduğu sürece botoks uygulamasının bir zararından bahsedilemez. Zira botoks, sistemik değil lokal bir uygulamadır ve sadece uygulandığı bölgeyle ilintilidir. Vücut mekanizmasının diğer bölgelerine zarar vermez. Bununla birlikte botoks, yapısal kas tutulmalarına bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılabilen lokal bir ajandır.

BOTOKS UYGULAMASI BAŞKA HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Botoksun kozmetik dermatolojide kırışıklık açma tedavisinde kullanılmaya başlanmasından sonra tüm ilaçlarda olduğu gibi, farklı endikasyonlarda kullanım aşamaları değerlendirilmiştir. Belki de: “botoks, dünya üzerinde farklı endikasyonlarda en çok denenen tedavi yöntemidir” desek, abartılı bir cümle kurmamış oluruz.

Botoks, çene sıkmalarında, diş gıcırdatmalarında, idrar kaçırma sorunu olanlarda, migrende güvenle kullanılmaktadır. Bununla birlikte şaşılıkta kullanımı gibi birçok alanda hem tedavide kullanılmaya hem de çalışmalarda denenmeye devam etmektedir.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı