Yukarı Çık
SOSYETE PAZARI GERGİNLİĞİ!
28 Mayıs 2019 Salı 17:15:34
1877 kez okundu.

 

 

Çok üzgün ve kırgın olduklarını söyleyen Başkan Kalyoncu:

'BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

 

Yalovalı pazarcılar bir araya gelerek Adnan Menderes Mahallesi'nde sosyete pazarının kurulmasını istemediklerini dile getirdiler.

 

Salonda bulunan esnaf, sosyete pazarının açılması durumunda işlerinin iyi gitmeyeceğini ve Yalova'ya büyük zarar vereceğini belirttiler.

 

Tansiyonun yüksek olduğu toplantının bitiminde ise pazarcılar, Belediye Başkanı Vefa Salman ile görüşme talebinde bulundular. Başkanlık makamının önünde uzunca bir süre bekleyen pazarcılar, taleplerinin yerine getirilmesini istediler.

 

Pazarcılar, bugün Yalova Valisi Muammer Erol ile de görüşecekler. Yalova Belediyesi tarafından dağıtılan broşürlerde ise sosyete pazarının Perşembe günü açılması hedefleniyor.

 

..”Yalova esnafına zarar veriyor diye feshane bu yıl açılmadı. Ama sosyete pazarı açılıyor. Sosyal belediyecilik anlayışına göre bu doğru bir hareket midir? Kanunlara göre oraya sosyete pazarı açmak suçtur. Birçok emsal karar ve yönetmelik var. Buna rağmen sosyete pazarı açmak için neden bu kadar ısrar ediliyor? Bizim esnafımız kredi borçlarıyla ayakta durmaya çalışan bir esnaf.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalovalı pazarcı esnafı, Adnan Menderes Mahallesi'nde kurulması planlanan sosyete pazarı için fikir alışverişi yapmak amacıyla bir araya geldiler. Yalova Belediyesi Meclis Salonu'nda toplanan pazarcılar, hep bir ağızdan sosyete pazarını istemediklerini söylediler. Yalova Pazarcılar Odası Başkanı Orhan Seyfi Kalyoncu, yaşanan süreçle ilgili detaylı bilgi verdi.  

'Başkan bize söz verdi'..

Uzun yıllar Yalova'da oda olarak görev yaptıklarını söyleyen Pazarcılar Odası Başkanı Orhan Seyfi Kalyoncu, "2002 yılından 2019 yılına kadar sosyete pazarına karşı direniyoruz. Adnan Menderes Mahallesi'ne yeni açılan pazaryerine kurulması planlanan sosyete pazarının kurulmaması için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Vakti zamanında Belediye Başkanına, Yalova'da sosyete pazarı olursa esnafın biteceğini açık açık söyledik. Bir dizi görüşmelerden sonra Vefa Başkan bizlere, ‘Adnan Menderes Mahallesi'nde yeni pazarınızı açabilirsiniz’ diyerek bir müjde verdi. Seçim sürecine girildi. Seçim sürecine girildikten sonra Vefa Başkan bizlere, ‘şirket müdürü ile görüşeceğim, size bilgi vereceğim, ondan sonra pazarı açabilirsiniz’ dedi. Seçim bitti; aradan bir ay geçti. Kendisinden randevu talep ettik, bize randevu vermedi. Seçim sonrası yaptığı açıklamada, ‘herkese eşit mesafede olacağım’ dedi.  Başkan, ‘pazarcı esnafına da güveniyorum’ dedi. Ardından şirket müdürü ile görüştük. Adnan Menderes Mahallesi'nde ‘giyim pazarı’ adı altında sosyete pazarı açılacağını söyledi. Yalova Terziler, Konfeksiyoncular ve Ev Tekstil Ürünleri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ayşenur Uluçay, Yalova Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şenol Ulutürk ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu da bizlere destek vermek için buradalar" ifadelerine yer verdi.

'Yalova esnafına büyük zarar verir'..

"Bu durum Yalova esnafına büyük zarar vermektir" diyen Kalyoncu, "Yalova esnafına zarar veriyor diye feshane bu yıl açılmadı. Ama sosyete pazarı açılıyor. Sosyal belediyecilik anlayışına göre bu doğru bir hareket midir? Kanunlara göre oraya sosyete pazarı açmak suçtur. Birçok emsal karar ve yönetmelik var. Buna rağmen sosyete pazarı açmak için neden bu kadar ısrar ediliyor? Bizim esnafımız kredi borçlarıyla ayakta durmaya çalışan bir esnaf. Pazaryerinin peşkeş çekilmesini istemiyoruz" ifadelerine yer verdi.

'Bu Yalova'nın sorunu'..

Çok üzgün ve kırgın olduklarını söyleyen Kalyoncu, "Seçim sürecinde tüm partilere eşit mesafede durdum. Sadece esnafların istek ve dileklerini yerine getirdim. Esnaf odalarına sesleniyorum. Pazarcı esnafına sahip çıkalım. Oldu bittiye getirmeyelim. Bu sadece pazarcının değil; Yalova'nın sorunu. Bütün kurumlara sesleniyoruz; Yalova'mıza sahip çıkalım. Çevre illerinden çoğu pazarcı, esnafına sahip çıkıyor ve sosyete pazarı kurdurmuyor. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu işin peşini de bırakmayacağız" dedi.

Tansiyon yükseldi..

Ardından salonda bulunan esnaf da, sosyete pazarının açılması durumunda işlerinin iyi gitmeyeceğini ve Yalova'ya büyük zarar vereceğini belirttiler. Tansiyonun yüksek olduğu toplantı bitiminde ise pazarcılar, Belediye Başkanı Vefa Salman ile görüşme talebinde bulundular. Başkanlık makamının önünde uzunca bir süre bekleyen pazarcılar, taleplerinin yerine getirilmesini istediler.

Pazarcılar, bugün Yalova Valisi Muammer Erol ile de görüşecekler. Yalova Belediyesi tarafından dağıtılan broşürlerde ise sosyete pazarı Perşembe günü açılması hedefleniyor.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı