Yukarı Çık
 
'DÜNYANIN EN BÜYÜK DANS PROJESİ OLACAK'
15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:45:19
634 kez okundu.

 

 

 

Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarihte, 19 Mayıs 2019 saat 19.19’da, 81 il ve 19 ülkede 19 dakika boyunca eş zamanlı olarak kent meydanlarında atabarı oynanacak.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Halk Oyunları Birlik Platformu'nun düzenlediği etkinlik de 81 il de yerel folklor dernekleri ve üniversitelerin halk oyunları ekipleri eş zamanlı olarak 19 ülke ve 81 ilde saatler 19.19’u gösterdiğin de kent meydanlarında 19 dakika boyunca atabarını oynayacak. Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu Genel Koordinatörü ve Yalova Yürüyen Köşk Kültür Sanat Akademisi Başkanı Hakan Evciman, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 250 bin kişinin aynı anda bu oyunu oynayacağını söyledi. Dünyanın en büyük dans organizasyonu olacağını söyleyen Evciman, organizasyonun kendisinin için gurur kaynağı olduğunu da sözlerine ekledi. Atabarı'nın Atatürk'ün ismiyle özdeşleşmiş tek halk oyunu olduğunu söyleyen Evciman, "Bu yüzden Samsun'a çıkışın 100. yıldönümünde böyle güzel bir organizasyon yapmak istedik. Bu organizasyon benim için gurur kaynağı" dedi.

Yalova'da 600 kişi aynı anda oynayacak..

"Proje kapsamında ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 19 ülke, KKTC ve 81 ilde eş zamanlı olarak 100-400 kişilik halk oyunları ekipleriyle birlikte, halkında katılımlarıyla eş zamanlı olarak Atabarı oynayacağız" diyen Evciman, "Bu proje dünyada tek. Manevi anlamda değeri de büyük. Proje ulusalda gündeme gelecek. Halk oyunları açısından büyük katkı sağlayacak. 40'a yakın ilde canlı yayınlar olacak. Diğer 19 ülkede ise saat farkından dolayı video çekimi yapılacak. Kısacası 250 bin kişi aynı saatte eş zamanlı olarak atabarı oynayacak" ifadelerine yer verdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı