Yukarı Çık
 
‘Dünyaya bal gönderiyoruz’
14 Mayıs 2019 Salı 16:51:08
439 kez okundu.

Alaybeyoğlu, birliğin kurulmasının Yalova’ya çok büyük katkı sağladığını söyledi

 

 

Yalova Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu, Yalova balının bir dünya markası olduğunu söyleyerek, birliğin hayata geçireceği projeleri anlattı.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu, Yalova balının bir dünya markası olduğunu söyledi. Birliğin kurulması ile birlikte istihdamın da arttığını belirten Alaybeyoğlu, “Arıcılar Birliği 2013 yılında kuruldu. Birliğin kurulması Yalova’ya çok büyük katkı sağladı. İlimiz bal üretiminde marka değeri taşıyor. Çünkü Yalova’da ağır bir sanayi yok. Ormanlarımız son derece temiz. Şehir dışında gittiğimiz organizasyonlarda Yalova balının kalitesi belli oluyor. Buradaki bal dünyanın birçok yerine gidiyor. Birliğimiz, en son Yaşama Dokunanlar Platformu’nun taze polen kalite ödülünü layık görüldü. Yalova’nın balının yanı sıra poleni de oldukça rağbet görüyor. Yurtdışına polen gönderiyoruz. İlimizi dünyaya daha çok tanıtmak istiyoruz. Rivayete göre Osmanlı saraylarına bal, Yalova’dan gidiyormuş. En çok bal ise Çınarcık, Esenköy ve Şenköy taraflarından gidermiş. Bana sorarsanız en güzel bal, Yalova’nın her yerinden çıkıyor derim” dedi.

‘Birliğin balı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce denetleniyor’..

Birlik balının Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından kayıt altında olduğunu ifade eden Alaybeyoğlu, “İl Özel İdaresi’nin destekleriyle birliğimizin bünyesinde dolum tesisimizi kurduk. Birliğimizde üretilen bal, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün denetimi altında. İl Müdürlüğü balları kayıt altına almak istedi. Bu da biz üreticiler için oldukça sevindirici bir durum oldu. Çünkü Yalova’da 5 tonun üzerinde glikozdan yapılmış sahte bal üretiliyor. Bunun önüne geçebilmek adına ürünlerimize etiket koyduk. Vatandaş birliğimizden aldığı balın üzerinde bütün bilgilere ulaşabiliyor. Vatandaşlar, üzerinde etiket bulunmayan balları tüketmesinler. 5- 10 lira eksik olsun diye, can güvenliklerini tehlikeye atmasınlar” şeklinde konuştu.

Soğuk hava deposu ve laboratuar olacak..

Birliğin projelerinden bahseden Alaybeyoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “2019 yılı içerisinde faaliyete geçireceğimiz propolis üretim işleme paketleme ünitesi projesinin hazırlanması şu anda yapılmaktadır. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından birliğimizin bal dolum ünitesinin eksiği olan balların tahlili konusunda kendi laboratuarlarımızın kurulması konusunda proje hazırlıklarımız devam etmektedir. Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği ile yapılan kardeşlik protokolü ile ülke çapında projeler yapmayı planlıyoruz. Milli Emlak servisi ile yapılan görüşmeler sonucunda birliğimize yer tahsisi konusunda yer gösterilmiş olup ihale hazırlıkları devam etmektedir. Burada bir yer tahsisi gerçekleşmesinin ardından birliğimiz adına önemli çalışmaları hayata geçireceğiz. Burada bir fiziki yapı inşa edip içerisinde soğuk hava deposu, laboratuar yer alacak. Bizler için çok önemli bir proje var; Tarım ve Orman Bakanlığımızın onayı ile Marmara Bölgesi’nin test merkezini burada kurmak istiyoruz. Bu proje ile Yalova bir merkez görevi görecek. Bu sayede hem ilimiz hem de üreticimiz kazanacak.”

 

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı