Yukarı Çık
 
 ‘Çiftçi üretirse fiyatlar ucuzlar’
13 Mayıs 2019 Pazartesi 16:43:33
352 kez okundu.

 

 

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, ekonomideki pahalılığın en çok üretim piyasasına yansıdığını söyledi.

 

..”Bugün sebzenin bu kadar pahalı olmasının sebebi üretimin durması. Pazara gittiğimizde mevsiminde olan sebzeler bile pahalı. Üretimi artık güçlü kitleler yapıyor, iş fabrikasyon sisteme dönüyor.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, ekonomide yaşanan fiyat artışının üreticiyi etkilediğini söyledi. Beşli, “Çiftçinin kullanacağı; fide, tohum, ilaç, gübre ve mazot gibi ana maddeler pahalı. Hal böyleyken çiftçi ya bu işi bırakıyor ya da güç bela devam ettiriyor” dedi.

‘Tarımsız bir dünya olmaz’..

Piyasadaki pahalılıktan dolayı üretimin azaldığını kaydeden Beşli, “Kazımiye köyünde günlük ortalama 5 kamyon salatalık doldururduk, şimdi ise 1 kamyoneti zor dolduruyoruz. Türkiye’nin en güzel salatalığını biz üretiyorduk. Yalova’nın salatalığı bir markaydı, festival yaptık. Maliyetin altından kalkamayınca üretim durdu. Devletin tarıma çok büyük destek vermesi lazım. Avrupa’da devlet yüzde 75 süspansiyonla tarıma destek veriyor. Neden destek veriyor; tarımsız bir dünya olmaz. Tarımı biten bir ülke olmaz. Biz bunu hep söylüyoruz; üretmezsek ölürüz. Bugün sebzenin bu kadar pahalı olmasının sebebi üretimin durması. Pazara gittiğimizde mevsiminde olan sebzeler bile pahalı. Üretimi artık güçlü kitleler yapıyor, iş fabrikasyon sisteme dönüyor. Ekonominin ucuz olması için çiftçinin üretim yapması lazım” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı