Yukarı Çık
 
Kadın Meclisi, kadın ve çocuk tacizini konuştu
10 Mayıs 2019 Cuma 13:54:25
335 kez okundu.

 

 

18 yıl Almanya’da yaşamış, kadın ve çocuk tacizleri konusunda çeşitli deneyimleri olan Sosyolog Yıldız Koca, yurt dışında kadın ve çocukların yaşam koşulları farklı olsa da tacize uğramaları konusunda değişen bir şeyin olmadığını söyledi.

 

Haber / Esin KAYA

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi, haftalık kapasite geliştirme programlarına devam ediyor. Her hafta Salı günü Halil İnancık Kültür Salonu’nda kapasite geliştirme programı yapan Kadın Meclisi, bu hafta hassa bir konu olan  'kadın ve çocuk tacizi' konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı yaparak çözüm odaklı yapacakları çalışmaların da alt yapısını oluşturdular.

Kadınlar bu hafta 18 yıl Almanya’da yaşamış, kadın ve çocuk tacizleri konusunda çeşitli deneyimleri olan Sosyolog Yıldız Koca ile buluştular. İki yıldır Yalova’da yaşayan Yıldız Koca, yurt dışında kadın ve çocukların yaşam koşulları farklı olsa da tacize uğramaları konusunda değişen bir şeyin olmadığını belirtti.

Kadın Meclis Başkanı Nurten Anıl, interaktif yapılan söyleşiyi şöyle özetledi: “Kadın ve anne olarak bizler hayır demeyi bilen çocuklar yetiştirmeyi öğrenmeliyiz. Çocuklarımıza, kadınlarımıza kendilerini savunabilme ve ifade edebilme becerisini kazandırmalıyız. Aksi takdirde sinen, içine kapanan çocukların ilerdeki yaşamında kendi uğradığı taciz, şiddet ve haksızlıkların bilinçaltına yerleşmesi ile daha şiddetli birer uygulayıcı oldukları görülmektedir. Bu nedenle bizler anne ve babalar olarak 'insan yetiştirme sanatı'nı öğrenmeli, sevgi dolu, saygılı bireyleri yaşadığımız dünyaya kazandırmalıyız.”
Başkan Anıl, “Daha güzel sevgilerin sarmaladığı, birbirinin özel alan sınırlarına saygı duyan bir dünyada yaşamak herkesin hakkıdır. ‘Kadınlar öğrenirse öğretir’ diyoruz ve kadınlar ile çok güzel çalışmalara imzalar atacağımıza inancım tamdır” dedi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı