Yukarı Çık
 
'Eğitilmiş insan toplum kurallarına uyan insandır'
9 Mayıs 2019 Perşembe 16:56:25
509 kez okundu.

Trafik Haftası ödülleri sahiplerini buldu

 

 

Yalova Belediyesi Meclis Salonu'nda Trafik Haftası sebebiyle bir tören düzenlendi. Yılın sürücülerine ve okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Belediyesi Meclis Salonu'nda Trafik Haftası sebebiyle bir tören düzenlendi. Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kurum müdürleri, amirler ve okul öğrencileri ile öğretmenleri de katılım sağladı. Törende İl Emniyet Müdürlüğü adına açılış konuşmasını Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden Sinan Tiryaki yaptı. Tiryaki, yaptığı konuşmada, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl Mayıs ayının ilk haftası Karayolu Trafik Haftası olarak düzenlenmektedir. Bu haftanın amacı her yaştaki vatandaşlarımızın dikkatini trafik ve trafik güvenliği konusu üzerine çekerek, bu konuda daha duyarlı toplum oluşturmaktır. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan, çağımızın en önemli sorunlarından birisi hiç şüphesiz ki trafik kazalarıdır. Günlük yaşantımızın her safhasında trafik ile iç içe olmamız, hızla artan taşıt sayısı ve trafik kuralları ihlalleriyle gerçekleşen trafik kazaları; birçok maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Kimi zaman facia boyutlarına ulaşan kazalar; çok sayıda can kayıpları, yaralanmalar ya da sakat kalmalar ile birlikte, büyük ekonomik kayıplara da neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

'Kayıp 35 milyar TL'..

"Ülkemizde 23.199.037 adet tescilli araç, 28.181.930 adet sürücü bulunmaktadır. 2018 yılı sonu itibariyle ülkemizde 383.535 adet trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazalarda 2138 vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybetmiş, 252.128 vatandaşımız ise yaralanmıştır" diyen Tiryaki, şöyle devam etti: "Bu rakamlara kaza sonrası ve tedavi sürecindeki ölümleri de eklediğimizde 3000 civarında insanımızın hayatını kaybetmesiyle orta büyüklükte bir ilçenin yok olması 260.000 civarında insanımızın yaralanması ile bir il nüfusuna eşdeğer insanın sakat kalma ihtimalini de hesaba katarsak tehlikenin büyüklüğünü biraz daha iyi anlayabiliriz. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarındaki can kayıpları ile Avrupa ülkeleri arasında karşılaştırma yaptığımızda uluslararası trafik güvenliği veri ve analiz grubu olan IRTAD’ın raporuna göre 100.000 kişiye düşen ölü sayısı Avrupa ülkelerinde yüzde 3-4 iken, ülkemizde 9,4 olarak belirtilmiştir. Ülke olarak maddi kaybımız ise yaklaşık 35 milyar TL'dir."

'İlk şart eğitim'..

Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılabilmesi için ilk şartın insanları trafik konusunda bilinçlendirmek ve eğitmek olduğunu söyleyen Tiryaki, "Trafik kurallarına uyumu sağlamanın önemli bir unsuru eğitimdir. Eğitilmiş insan toplum kurallarına uyan insandır. Trafik eğitiminde sürücülerde beklenilen yönde değer tutum ve davranış değişikliğinin sağlanması ve insanlarımıza yeni bir bakış anlayış ve uygun ahlaki değerler kazandırılması için programların da yenilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Trafik sorununa çözüm getirilmesi demek insan unsuruna yatırım yapılması demektir. Sonuç olarak trafik kazaları tamamen ortadan kaldırılamaz ancak minimum seviyeye indirgemek adına, toplumdaki her kesimin üzerine düşen görevi layığı ile yapması ve her gün bir kaç saatin geçirildiği trafik ortamında kurallara riayet edilmesi muhakkaktır. Karayolu Trafik Haftası'nda düzenlenecek bu etkinliklerle bireysel ve toplumsal duyarlılık ile trafik bilincinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Haftanın amacı, mümkün olduğunca çok sayıda insana ulaşarak trafikte riskler ve kurallar konusunda bilinçlendirmektir. Bu bilinçlenme, özellikle sürücülerin cezalandırılarak değil, isteyerek kurallara uyma düzeyini artırmayı sağlayacaktır. İçişleri Bakanlığımızca 2019 yılı 'yaya öncelikli trafik yılı' ilan edilmiştir. Bu kapsamda; açılışını yaptığımız Trafik Haftası’nın sloganı da; 'öncelik hayatın, öncelik yayanın' olarak belirlenmiştir" dedi.

'Elimi taşın altına koydum'..

"Tek evladını trafik kazasında kaybetmiş birisi olarak bu konuda konuşma yapmak çok zor" diyerek sözlerine başlayan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da, "Ama acılardan da bir çıkarım elde etmek lazımdır. Ben hiçbir yavrumuzun trafik kazası nedeniyle burnunun dahi kanamasını asla istemem. Belediye başkanı olduktan sonra da bu anlamda elimi taşın altından hiç çekmedim. Aldığım cesur karar neticesinde Yalova’da köprülü kavşağın yapılmasını sağladım. Çünkü 3 yılda o lokasyonda 21 kişi hayatını kaybetmişti. Yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü ile yapılan ortak protokol neticesinde Adnan Menderes Mahallesi'nde bir trafik eğitim pisti yaptık ve burada yavrularımızı eğittik. Trafik ve ulaşım sadece Yalova ve Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük sorunları arasında. Biz bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalar yapmaya ve çalışmalara destek vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Ödülleri verildi..

Ardından, yılın sürücülerine ve okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Yalova'da yılın örnek otomobil sürücüsü Hasan Özbay, ticari araç sürücüsü Oktay Arif Tunç ve motosiklet sürücüsü Ahmet Çağatay Öztürk seçildi. Sürücüler ödüllerini Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın elinden aldılar. Yılın örnek trafik görevlileri ise J.Asb. Bçvş. Serdar Var, Uzm. J. V. Kad. Çvş Mehmet Ateş, Yalova Belediyesi Ulaştırma Müdürlüğü’nden Aydan Kansız, Melek Teke Çil ile Sağlık İl Müdürlüğü’nden Ferit Toraman oldu. Örnek trafik görevlileri ise ödüllerini Yalova Emniyet Müdür Yardımcısı Mesut Kuğu’dan aldılar. 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı