Yukarı Çık
 
MECLİSTEN PANAYIRLARA TEPKİ!
7 Mayıs 2019 Salı 17:21:08
769 kez okundu.

 

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman:

'BİZİM ESNAF KAZANSIN'

 

Yalova Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı dün yapılan oturum ile sona erdi. Toplantıda esnaf tarafından iletilen konu görüşüldü.

 

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu, Turizm Haftası boyunca Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan ve 10 gün boyunca açık kalan panayıra tepki göstermişti. AK Parti Grup Başkanvekili Selvet Duman da, esnafın işlerinin olumsuz etkilendiğini belirtti.

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da, "Bu tip durumların esnafı ciddi etkilediğini ben de çok iyi biliyorum. Hatta bu sene Ramazan Şehri’ni kurdurmamamın bir nedeni de esnafa olumsuz yansımasının olmasını engellemekti. Ben Esnaf Odası’ndan gelen bu talebe çok sıcak bakıyorum" diye konuştu.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı dün yapılan oturum ile sona erdi. Toplantıda esnaf tarafından iletilen konu görüşüldü. Esnaflar, il dışından gelecek tırlara ve düzenlenecek panayırlara izin verilmemesini talep etti. Konu ile ilgili konuşan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Bu talebe sıcak bakıyorum. Bu yıl bu nedenle Ramazan Şehri'ni de kurdurmadım" dedi.

'Esnafın işlerine olumsuz yansıyor'..

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu, Turizm Haftası boyunca Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan ve 10 gün boyunca açık kalan panayıra tepki göstermişti. AK Parti Grup Başkanvekili Selvet Duman, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Yalova’ya dışarıdan gelen tır ve panayır tarzı yerler ilimizin esnafının işlerine olumsuz yansıyor. Bu nedenle de meclisin bu yönde bir karar almasını bizden talep ettiler. Biz de AK Parti Grubu olarak bu talebi iletiyoruz."

'Bu nedenle Ramazan Şehri'ni kurdurmadım'..

Konuya sıcak baktığını söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise, "Bu konuda benim de özel bir duyarlılığım var. Ben önceki dönemde de bu tip isteklere mümkün olduğunca olumlu cevap vermedim. Turizm Haftası dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bir panayır kuruldu. Ama o da Valimizin talebi ile burada açıldı. Bu tip durumların esnafı ciddi etkilediğini ben de çok iyi biliyorum. Hatta bu sene Ramazan Şehri’ni kurdurmamamın bir nedeni de esnafa olumsuz yansımasının olmasını engellemekti. Ben Esnaf Odası’ndan gelen bu talebe çok sıcak bakıyorum. Haziran ayında bu konuyla ilgili bir talep meclise gelirse karar alabiliriz" ifadelerine yer verdi.

'Trafolar yer altına alınmalı'..
Ardından UEDAŞ'tan gelen trafo talebi görüşüldü. Konuyla ilgili konuşan Salman, "Biz daha önceden de trafo binalarının şehirde görüntü kirliliğine neden olduğunu dile getirdik ve bunların yer altına alınmasını istedik. Ama UEDAŞ maliyeti arttırdığı gerekçesi ile bu duruma sıcak yaklaşmadı.  Bu konuda mutlaka bir çalışma yapmamız lazım. İmar İşleri Müdürlüğü bu konuda bir hazırlık yaparak konuyu meclise sunsun. Haziran ayı meclisinde gerekirse bundan sonra yapılacak olan trafoları kapsayan bir karar alalım ve yapılan trafolar yer altına alınmaya başlansın. Hızla büyüyen Yalova’da daha fazla görüntü kirliliği oluşmasına izin vermeyelim" diye konuştu.

Planlar iptal edildi..
Davacı Yalova Valiliği tarafında Yalova Belediye Başkanlığı aleyhine açılan davada İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı da mecliste görüşüldü. Acarspor ve Coşkunspor lokallerinin bulunduğu parsel için alt ölçekli planın iptali yönündeki karar da oy birliği ile kabul edildi.
 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı