Yukarı Çık
 
Türkiye’ye örnek olacak!
6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:32:52
695 kez okundu.

BÜYÜK TEMİZLİK KAMPANYASI BAŞLADI

 

İlk olarak Gökçe Barajı’nın seyir noktasında  temizlik yapıldı, drone ile çevre kontrol edildi.  Gökçedere Mahallesi'nin batı tarafında yapılan temizlik ile moloz atıkları kaldırıldı ve çöp bırakılabilme ihtimali olan alanların girişlerine fidan dikilerek girişler engellendi. Etkinliklere Termal Kaymakamı Vehbi Bakır da katılarak destek verdi.

Pilot bölge olarak seçilen Termal bölgesinde yapılacak çalışmalardan sonra Yalova’nın tümüne yaygınlaştırılması planlanıyor ve tüm Türkiye’ye örnek bir uygulama olacağına inanılıyor.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Baraj koruma alanlarında, ormanlarda, piknik alanlarında, gezi  alanlarında piknik yapanların bıraktığı çöpler, ayrıca moloz dökümleri  doğada büyük boyutta  kirliliğe sebep oluyor. İnsanların daha duyarlı olmaları için uyarmak amacıyla başlatılan temizlik  kampanyası, birçok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarınca desteklendi.  Pilot bölge olarak seçilen Termal bölgesinde yapılacak çalışmalardan sonra Yalova’nın tümüne yaygınlaştırılması planlanan çalışmayla tüm Türkiye’ye örnek bir uygulama olacağına inanılıyor.

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Yalova Temsilciliği organizatörlüğünde başlatılan çalışmalara Termal Kaymakamlığı, Termal Belediye Başkanlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, DSİ Yalova Şube Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, bölgedeki muhtarlar ve Yalova Kanser Hastaları Derneği de destek veriyor.

Derinlemesine temizlik yapıldı..

‘Büyük Temizlik Kampanyası’ ismi ile başlatılan organizasyon kapsamında, bölgede belirlenen sıcak noktalara uyarı levhaları, çöp konteynırları, geri dönüşüm kumbaraları yerleştirildi. 3 Mayıs Cuma günü ise yapılan çalışmaların duyurusunu yapmak amacıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında bölgede bir farkındalık etkinliği yapıldı. Başlatılan çalışma ile ilk olarak Gökçe Barajı’nın seyir noktasında  temizlik yapıldı, drone ile çevre kontrol edildi.  Gökçedere Mahallesi'nin batı tarafında yapılan temizlik ile moloz atıkları kaldırıldı ve çöp bırakılabilme ihtimali olan alanların girişlerine fidan dikilerek girişler engellendi. Etkinliklere Termal Kaymakamı Vehbi Bakır da iştirak ederek destek verdi. Çalışmaların öncelikli amacı bölge insanına ve çevreden gelenlere çevre duyarlılığı açısından bir farkındalık oluşturmak ve gerekli uyarıları yapmak. Ayrıca bölgede ilgili kurumlar tarafından müşterek denetimler yapılacak ve uyarılara rağmen kurallara uymayanlara idari yaptırım uygulanacak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Yaşam alanlarını temiz tutmaları hususunda gerekli duyarlılığı bekliyoruz. Çalışmalarımızda Bizlere katkı ağlayan AKSA Akrilik Kimya San. A.Ş. ve Beşiktaş Tersane A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı