Yukarı Çık
 
AKIL OYUNU GELDİ SANAL BAĞIMLILIK SON BULDU
5 Mayıs 2019 Pazar 15:35:35
787 kez okundu.

 

 

Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü, sosyal medya bağımlılığının önüne geçmek adına çalışmalarına devam ediyor.

 

..”Çocuklar vaktinin birçoğunu sosyal medyada, bilinçsiz ve sınırsız bir şekilde harcıyor. Psikolojik mekanizmalar tarafından oluşturulmuş bilinçaltı oyunlarıyla çocuklar kendilerine zarar verebiliyor.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Güner, akıl ve zeka oyunları ile çocukların sanal dünyaya olan bağımlılıklarının azaldığını söyledi. 85 oyun ile 4 yaş üzeri katılımcılarını ağırlayan Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü Yalova’da bir ilk niteliği taşıyor. Kulüp, psiko- motor ve zeka gelişimlerinin yanı sıra çocukların sosyal medya bağımlılığının da önüne geçmeyi amaçlıyor.

‘Hem eğlenip, hem öğreniyorlar’..

Güner, kulübün çalışmalarını şöyle anlattı: “2018 yılının Temmuz ayı itibariyle açılışımızı gerçekleştirdik. Ağustos ayından bu yana da öğrenci gruplarımızla çalışıyoruz. Şu an 5 grup ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. El- yüz koordinasyon oyunları, psiko- motor becerilerini geliştirme ve dikkate dayalı birçok oyun var. Özellikle dikkat kaybı yaşayan çocuklara bu oyunlar çok yardımcı oluyor. Burada bulunan öğrencilerin yüzde 15’i dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar. Aynı zamanda üstün yetenekli çocuklarımızda var. Zeka oyunları çocukların eğlenirken zekasını geliştirmesi, zihnini açması ve yeni bir şeyler öğrenmesi için hazırlanmış oyunlardır. Konsantrasyon, öğrenme, eleştirel düşünme, karar verme ve araştırma gibi birçok bilişsel beceriyi geliştirir.”

‘Bilgisayar ve telefon bağımlılığı azaldı’..

Çocukların sanal oyunlara olan bağımlılığının da azaldığını dile getiren Güner, “Derslerde başarısızlık yaşayan birçok öğrenci burada çözüm yolu buluyor. Ezbercilikten uzaklaşarak, kendi zihni ile kendi çözüm tekniğini buluyor. Öğrencinin sahip olduğu kapasiteyi en verimli şekilde kullanmaya yönelik öğrencinin motivasyon ve becerilerini artırmak temel hedefimiz. Çocuklarda çağımızın hastalığı olarak kabul edilen bilgisayar ve telefon bağımlılığını akıl ve zeka oyunları sayesinde azaltmış oluyoruz. Akıl ve zeka oyunları ile telefon, tablet ve televizyon bağımlılığına son. Çocuklar vaktinin birçoğunu sosyal medyada, bilinçsiz ve sınırsız bir şekilde harcıyor. Psikolojik mekanizmalar tarafından oluşturulmuş bilinçaltı oyunlarıyla çocuklar kendilerine zarar verebiliyor. En büyük amacımız bu bağımlılığın önüne geçmek. Bunu asgari düzeyde azalttık. Buraya gelen çocuklarımızın büyük bir çoğunluğu günde 2 saat sanal oyun oynarken şimdi yarım saat ve hatta hiç oyun oynamıyorlar. Çocuğun hem zihinsel gelişimine hem de sanal bağımlılığından uzaklaşmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı