Yukarı Çık
 
N’OLACAK ŞİMDİ?
12 Nisan 2019 Cuma 12:47:07
1270 kez okundu.

Yalova Belediye Meclisi bugün Salman Başkanlığında toplanıyor..

  • Gözler şimdiden Yeşil Körfez Su Birliği, YASKİ ve ihtisas komisyonlarında görev yapacak isimlere çevrildi.

 

 

  • Birliklere bağlı belediyelerin tamamında AK Partili meclis üyeleri çoğunlukta. AK Parti il yönetiminin akıllı bir manevra ile partili seçilmiş belediye başkanlarını birliklerin başına getirmesi bekleniyor.

 

  • Birliklerin doğal üyesi olan belediye başkanlarının birlik başkanlıklarına seçilmesi isteniyor. Yeşil Körfez Su Birliği başkanlığı için Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’in, YASKİ başkanlığı için de Termal Belediye Başkanı Sinan Acar ve Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin’in isimleri geçiyor.

 

  • Asıl sıkıntı ihtisas komisyonları üye seçiminde yaşanacak gibi görünüyor. Yalova kamuoyu, adaylıklar belirlenirken dikkate alınmayan ihtisas ve liyakat sahibi isimlerin yokluğunda imar ve plan-bütçe gibi ihtisas komisyonlarında görev üstlenecek isimlerin kimler olacağını merakla bekliyor.

 

  • M. Ali CANTÖRÜN

31 Mart yerel seçimleri sonuçlandı ve mazbatasını alan Vefa Salman, ikinci icraat dönemine başladı. Meclis üyeliklerinde ise üç kontenjan üye ile birlikte AK Parti’nin 17’ye 14’lük üstünlüğü sözkonusu.

  • Birlik başkan ve üyeleri ile ve ihtisas komisyonlarındaki üyelikler belirleniyor.

Yalova belediye meclisi bugün Vefa Salman başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıda, Yeşil Körfez Su Birliği ile YASKİ’nin başkan ve yöneticilerinin yanısıra imar ve plan-bütçe gibi ihtisas komisyonlarının da üyelerinin belirlenmesi bekleniyor.

  • AK Parti ne yapacak?

2014’te olduğu gibi 2019 seçimlerinde de belediye başkanlığını kaybeden ancak meclis üyeliğinde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’nin nasıl bir yol haritası belirleyeceği merak konusu. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz dönem meclis üyeleri içinden birlik başkanları seçilmiş, bu durum 5 yıllık icraat sürecinde ciddi tartışmaları ve birlik yönetimlerine ilişkin ithamları beraberinde getirmişti.

  • Yeşil Körfez’e Numan Soyer, YASKİ’ye Şahin veya Acar..

Yasa gereği, birliklere bağlı belediyelerin başkanları birliklerin doğal üyesi konumunda. Bir başka ifade ile; Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hem Yeşil Körfez Su Birliği hem de YASKİ’nin doğal üyesi. Aynı zamanda Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer Yeşil Körfez Su Birliği’nin, Termal Belediye Başkanı Sinan Acar ve Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin de YASKİ’nin doğal üyeleri. AK Parti yönetiminin, alacağı kararla, ileride yaşanacak polemiklerin önüne set çekmek için, kendi partilerinin doğal üyesi olan belediye başkanlarını her iki birliğe de başkan olarak seçmesi bekleniyor. Meclislerde sayısal çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’nin, Yeşil Körfez Su Birliği başkanlığına Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’i, YASKİ’nin başkanlığına da Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin ya da Termal Belediye Başkanı Sinan Acar’ı getirmesi beklenirken, birliklerin doğal üyesi konumunda olan belediye başkanlarının dışında meclis üyeleri içerisinden tercih yapılmasının parti içinde sıkıntılara yol açabileceği, bugün olmasa bile ilerleyen süreçte problemler yaşanabileceği ifade ediliyor.

İhtisas komisyonları seçiminde handikap..

Özellikle imar ve plan-bütçe gibi ihtisas gerektiren komisyonlarda çoğunluk AK Parti’de olacak ancak burada problem şu: Böylesi kritik ve hassas komisyonlarda görev yapacak, liyakat sahibi, ihtisası ve mesleği şehir plancılığı ve mali müşavirlk, hesap uzmanlığı olması gereken üyelerin nasıl bir araya getirileceği. Zira seçim döneminde adaylıklar belirlenirken, adaylarda aranan özellikler tamamen oy kaygısına yönelik yöresel ve etnik kimlikler üzerinden değerlendirilmişti. Yalova’nın alt ve üst ölçekli planlarının tartışmalı olduğu bir dönemde ve belediye bütçelerinin sürekli polemik konusu olduğu bir süreçte uzmanlık alanı şehir plancılığı ve ekonomi yönetimi olmayan üyelerle şehrin geleceğinin kimlere emanet edileceği şimdiden kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı