Yukarı Çık
 
'HEDEFİMİZ TURİZM'
8 Nisan 2019 Pazartesi 17:36:30
347 kez okundu.

 

 

 

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, belediye binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Önümüzdeki 5 yıl Altınova'nın dokusunu bozmadan projelere imza atacaklarını söyleyen Dr. Oral, hedeflerinin turizm olduğunun altını çizdi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, belediye binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Dr. Metin Oral, gazetecilerle buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz 31 Mart seçimlerini değerlendiren Başkan Oral, hakkında ortaya atılan iddialara da cevap verdi. Oral, "31 Mart seçimleri biraz değişik bir seçim oldu. Türkiye çapında da görüyoruz soru işaretleri olan bir seçimdi. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur. Biz buradan öyle veya böyle başarılı çıktık. Bundan sonra Altınova halkıyla beraber birlik ve barış içerisinde ilçemizi daha güzel yerlere getireceğiz. Bizi oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyım. Hizmetimizi de ona göre yapacağız. 15 yıldır da bunun haricinde bir şey yapmadık. Bundan sonraki sürecimiz de öyle olacak" dedi.

'Baskı yaptılar'..

Hakkında ortaya çıkan iddialara da cevap veren Başkan Oral, "Seçim akşamı yaptığım konuşmamı da kesmişler ve kullanıyorlar. Bize çektirenleri çektireceğiz diye bir lafımız oldu. Bu laf oy kullananlar ile alakalı bir şey değil. Burada çok baskı, tehdit içinde olan aileler var. Mahalle baskısı gibi. Personelimize, kurslarımızdaki bayanlara yapılan ciddi baskılar yapıldı. Seçim üstü tabi çok fazla sesimizi çıkartmadık. Seçimin gidişatı ve güvenliği nedeniyle. Bundan sonra da bu tip şeylere izin vermeyeceğiz. 2004 yılından beri Altınova'da birlik ve beraberliği, kardeşliği sağlamaya çalışan bir belediyeyiz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Altınova'daki birlik ve beraberlik devam edecek. Bu konuda da bizim üzerime ne düşüyorsa onu yapacağız. Partili ya da partisiz olarak ayrım yapmadık" diye konuştu.

Algı operasyonu yaptılar'..

"Seçimden hemen sonra algı operasyonu yapıldı" diyen Oral, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Pazartesi günü 23 tane işçiyi attığımız söylendi. Kanıtlasınlar isterim. Böyle saygısızca bir politika olur mu? Yer değiştirdiğimiz personellerimiz var. Personelimizin içerisinde farklı partilerin destekçileri çok fazla. Hiçbirine dokunmadık bu zamana kadar dokunmayacağız da. Çalışmasından memnun olmadığımız ya da aktif olarak farklı şeylerin içerisine giren arkadaşlarımız ile ilgili seçim öncesi sıkıntı olmasın diye yapmak istediğimiz yer değişikliğini yaptık. Bir arkadaşımız da yer değişikliğinden memnun kalmadığı için istifasını verdi. Bir Allah'ın kulunu işten çıkarmadık. Ortak çıkıp böyle bir beyaz vermeyi anlamış değilim. Altınova küçücük yer 23 kişi işten çıkarılsa olay olur. Kimleri işten çıkardığımızı söylesinler. Bizi takip edeceklermiş; memnun oluruz. Yaptığımız işten korkacak değiliz. Bu zamana kadar yapıcı eleştirilere de açık olduk. "

'100 bin istihdam hedefine ulaşacağız'..

Altınova'da iyi işler olacağının teminatını veren Başkan Oral, "15 yıl önce devir aldığımız Altınova'yı aşağı-yukarı biliyorsunuz. Biz hep planlı gittik. Bundan sonraki kısmımız turizm ağırlıklı olacak. Hedefimiz turizm. Sanayileşmemizi yaptık. İstihdam konusunda yol kat edildi.  16 bin kişi tersanelerde çalışıyor. Bu ciddi bir rakam. Neresinden bakarsanız 8-10 tane büyük fabrika demek. Bundan sonraki süreçte bu daha da artacak. Yan sanayi de geldiği zaman 100 bin istihdam hedefine ulaşacağımızı düşünüyorum. Altınova'da tersaneler, milli ve yerli teknoloji kullanıyorlar. Bizim yapacağımız görsellikle Altınova'yı güzelleştirmek. Turizmle ve onun yanında gelecek katkılarla beraber istihdam ve ekonomiyi kalkındıracak çeşitlendirme yapmaktır. 2008 yılında biz sadece tersaneye bağlıydık. Çeşitlendirme yaptığımız zaman bir sektörde kriz olduğu zaman öbür sektörün onu tamamlamasını istiyoruz.

Altınova bundan sonra ciddi bir marka şehir olacaktır. Olması için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Yalova belediyeleri içerisinde biz devlet sıralamasında 7. sıradayız."

'Altınova'nın dokusunu bozmayacağız'..

Önümüzdeki 5 yıl Altınova'nın dokusunu bozmadan projelere imza atacaklarını söyleyen Oral, şöyle devam etti: "Artık yaz geliyor. Sahil kesimine ağırlık vereceğiz. Tabii bu yaza yetişmesi zor. Yazın o bölgede inşaat da yapmak istemiyoruz. Zaten orada temizlik yapmıştık. Trekking yollarının zaten koordinatlarını az-çok belirlemiştik. Onların kitapçığını çıkartacağız ve yayınlayacağız. Yaz aylarına yetiştireceğiz. Özellikle eğitim ile ilgili olan projelerimize ağırlık veriyoruz. Bakanlığa da iletmiştik. 112 ve hastanenin geliştirilmesi ile ilgili projemizi de Sağlık Bakanlığı'na iletmiştik. Bir kısım zaten başlatıldı takip ediliyor. Büyük projelerimize yap-işlet-devret modeli ile yola çıkarak yatırımcılarla görüşmelerimizi yapıyoruz. Buraya bir marka katacak bir yatırımcı istiyoruz. Altınova'nın dokusunu da bozmayacak bir yatırım istiyoruz.  Yüksek binalarda gözümüz yok. Oradaki dokuya uygun, seçim sırasında sunduğumuz projelere uygun bir yapılaşma veya tesisleşme istiyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bütün projeleri birden götürmeye çalışacağız. Öte yandan Çobankale projesinde de Mayıs ayı gibi yeniden kazı çalışmaları başlayacak."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı