Yukarı Çık
 
BÜYÜK TEMİZLİK KAMPANYASI BAŞLADI
7 Nisan 2019 Pazar 13:49:13
739 kez okundu.

 

 

Birçok kurumum paydaş olduğu 'Büyük Temizlik Kampanyası' Yalova'da başlatıldı. Kampanya sayesinde ormanda kirlilik oranı azaltılacak ve turizm sezonu öncesi bölge turizmin kirlilikten etkilenmesinin önüne geçilecek..

 

.."Drone ile havadan tespitler yapılacak. Baraj içerisine girip-çıkan araçlar kameralarla kayıt altına alınacak. Bölgedeki jandarma ve polis memurları daha dikkatli olarak, tespitleri kolaylaştıracak."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Gökçe Barajı ve Termal çevresinde piknik yapanların yarattığı kirlilik üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği koordinesinde, Termal Belediye Başkanlığı, DSİ Yalova Şube Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Yeşil Körfez Su Birliği ve Termal Turizm Derneği'nin katılımı ile 'Büyük Temizlik Kampanyası' çağrısı geçtiğimiz hafta yapılmıştı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, kampanyaya vatandaşların duyarlılık göstereceğine inandıklarını söyledi.

Pilot bölge Gökçe Barajı..

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan da, HABERCİ'ye yaptığı açıklamada kirliliğin hat safhada olduğunu belirtti. Vatandaşların kampanyaya büyük destek olacağını söyleyen Tezcan, "Yapılan toplantılarda pilot bölge olarak Gökçe Barajı ve çevresi seçildi. Kampanyaya oradan başlanacak. Yalova genelinde de uygulamak istiyoruz" dedi.

'Kirlilik oranı tespit edilecek'..

Pilot bölgede ilk önce kirlilik oranını tespit edileceğini söyleyen Tezcan, "Kurul olarak ilk önce kirlilik oranı tespit edilecek. İl Özel İdaresi de destek verecek. Drone ile havadan tespitler yapılacak. Baraj içerisine girip-çıkan araçlar kameralarla kayıt altına alınacak. Bölgedeki jandarma ve polis memurları daha dikkatli olarak, tespitleri kolaylaştıracak."

'Ormanlar çöp alanı değildir'..

Ormanların bir çöp alanı olmadığını söyleyen Tezcan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Dünyada durum vahim boyutlara gelmiş durumda. Yıllardan bu yana ormanlara atılan çöpler dağ gibi büyüdü. Önlem alınması gerek. Ormanlarda piknik yapan vatandaşlarımız, çöplerini bırakıp gidiyorlar. Yangına davetiye çıkıyor. Bu nedenle birçok kurumun paydaş olduğu 'Büyük Temizlik Kampanyası' başlattık. Kirliliğin turizmi etkilemesinin önüne geçeceğiz. Kampanyaya destek veren ve çok duyarlı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz'a, DSİ Şube Müdürü Pelin Balcı'ya, Termal Belediye Başkanlığı’na, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne, Yeşil Körfez Su Birliği’ne ve Termal Turizm Derneği'ne, katkıda bulunan tüm kurum müdürlerine, çevreciler adına çok teşekkür ederiz."

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı